Bezpieczeństwo i jakość w polskich szpitalach – czy sprostamy wyzwaniom współczesnej medycyny?
Debata „Bezpieczeństwo i jakość w polskich szpitalach – czy sprostamy wyzwaniom współczesnej medycyny?”
W tym roku podsumowanie II edycji certyfikacji szpitali odbędzie się w ramach debaty „Bezpieczeństwo i jakość w polskich szpitalach – czy sprostamy wyzwaniom współczesnej medycyny?”. Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany wspomniany wyżej Zintegrowany Model Bezpieczeństwa Szpitali oraz druga edycja raportu podsumowującego tegoroczną edycję certyfikacji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”. Eksperci Koalicji omówią też najważniejsze szanse i wyzwania dla polskiego systemu opieki zdrowotnej, uwzględniając ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, wskaźniki jakości w opiece zdrowotnej oraz przyszłe działania Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
– Tegoroczna debata „Bezpieczeństwo i jakość w polskich szpitalach – czy sprostamy wyzwaniom współczesnej medycyny?” to doskonały sposób na podsumowanie tegorocznej edycji certyfikacji szpitali, ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, a także omówienie największych wyzwań w opiece zdrowotnej. Wciąż jest wiele aspektów związanych z bezpieczeństwem w placówkach medycznych, które wymagają poprawy – podkreśla dr n. med. Anna Szczypta Krajowa Konsultant w dz. Pielęgniarstwa Epidemiologicznego, Ekspertka Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.
Debata będzie miała formę online i odbędzie się 10 listopada 2023 roku, a wezmą w niej udział Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali: dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt, Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, mgr Mariola Łodzińska, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, dr n. o zdr. Maria Kołatek, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych oraz dr n. med. Anna Szczypta, Krajowa Konsultant w dz. Pielęgniarstwa Epidemiologicznego.
– Podczas debaty chcemy omówić też największe szanse i zagrożenia dla personelu medycznego, w tym oczywiście też personelu pielęgniarskiego i położniczego, który w szczególności narażony jest na zranienia i zakłucia czy zdarzenia niepożądane. Chcemy też zwrócić uwagę na dane z nowego raportu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” oraz na postulaty i rekomendacje zawarte w zintegrowanym modelu bezpieczeństwa szpitali opracowanym przez Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali – dodaje mgr Mariola Łodzińska, Ekspertka Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Źródło: materiały prasowe