Będzie zmiana w ustalaniu ryczałtu szpitalnego
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego zmiany sposobu ustalania ryczałtu szpitalnego. Skorzystają na niej przede wszystkim placówki z certyfikatami akredytacyjnymi wygasłymi do końca 2024 r.
„Proponowana zmiana umożliwi zastosowanie współczynników korygujących wartość ryczałtu systemu zabezpieczenia, ze względu na posiadanie przez świadczeniodawcę certyfikatu akredytacyjnego, w okresie rozliczeniowym obejmującym 2025 r., również w odniesieniu do podmiotów, w przypadku których ważność takiego certyfikatu wygasła przed rozpoczęciem okresu planowania, a jednocześnie nie została zakończona procedura oceniająca prowadzona w związku z wnioskiem o odnowienie akredytacji. Z przewidzianych współczynników korygujących będą mogły skorzystać podmioty, które z odpowiednim wyprzedzeniem dopełniły wszelkich formalności w celu odnowienia akredytacji, natomiast nie uzyskały nowych certyfikatów akredytacyjnych przed rozpoczęciem okresu planowania ze względu na przedłużający się okres procedury oceniającej. Warunkiem skorzystania z tej możliwości było przekazanie dyrektorowi oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, do końca lutego 2024 r., certyfikatu akredytacyjnego dotyczącego posiadanych profili systemu zabezpieczenia, którego ważność wygasła przed rozpoczęciem okresu planowania, wraz z oświadczeniem kierownika podmiotu leczniczego, że mimo złożenia wniosku o udzielenie akredytacji na kolejny okres, nie później niż 6 miesięcy przed upływem ważności certyfikatu, nie została zakończona procedura oceniająca” czytamy w projekcie.
Rozporządzenie nie będzie miało wpływu na mikro- i małych przedsiębiorców. Poprawi natomiast kondycję finansową podmiotów leczniczych należących do kategorii średnich przedsiębiorców.
Obecnie projekt znajduje się w konsultacjach publicznych. Rozporządzenie ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu.
Ze szczegółami zapoznasz się tutaj. Projekt rozporządzenia zmieniającego sposób ustalania ryczałtu szpitalnego jest dostępny tu.
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
Czytaj także: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej