Będą płatne studia medyczne z możliwością ich odpracowania
W planach rządu jest wprowadzenie wyższego kredytu na studia medyczne z zobowiązaniem jego późniejszego odpracowania w publicznej ochronie zdrowia. Takie działanie ma wpłynąć na ograniczenie odpływu lekarzy z Polski po studiach i wzrost liczby lekarzy specjalistów, zwłaszcza w dziedzinach medycyny uznanych za priorytetowe.
Nowe rozwiązanie ma zostać przyjęte w pierwszym kwartale 2021 roku. Jak wskazał resort zdrowia – ma ono służyć w szczególności samym pacjentom.
Wysokie koszty kształcenia
Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że koszt kształcenia na kierunku lekarskim w ciągu 6 lat wynosi od 200 do 250 tys. zł. Przy założeniu, że do pracy w krajach UE, zgodnie z centralnym rejestrem lekarzy prowadzonym przez Naczelną Izbę Lekarską, od 1 maja 2004 roku do 2019 roku wyjechało 16 tys. lekarzy, kosztowało to budżet państwa około 4 mld zł.
Ograniczyć wyjazdy lekarzy poprzez wsparcie finansowe
Resort, chcąc powstrzymać lekarzy przed wyjazdem z Polski, postanowił wyjść z propozycją wsparcia „ze środków budżetu państwa, osób podejmujących i odbywających odpłatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim z obowiązkiem ich późniejszego odpracowania w publicznej służbie zdrowia”. Mowa tutaj o studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych, a także studiach stacjonarnych w uczelniach niepublicznych.
Jak wynika z projektu, ci studenci, którzy zdecydują się na skorzystanie z kredytu na studia medyczne, uzyskają możliwość pokrycia częściowego bądź całkowitego kosztu kształcenia na tych studiach ze środków pochodzących z budżetu państwa, a następnie po spełnieniu warunków określonych w projektowanej ustawie, jego częściowego lub całkowitego umorzenia.
Kredytowanie w transzach
MZ proponuje, by kredytowanie studiów medycznych odbywało się w transzach. Środki mają być wypłacane przez podmiot udzielający kredytu na wyodrębniony rachunek uczelni przez okres trwania studiów, nie dłużej jednak niż przez 6 lat.
Udzielanie kredytu ma się odbywać na preferencyjnych warunkach (nisko oprocentowany). Student będzie mógł wystąpić ponadto o wcześniejszą spłatę kredytu, o wydłużenie bądź skrócenie okresu spłaty kredytu. Będzie istniała też możliwość obniżenia wysokości miesięcznej raty kredytu, zaś w przypadku trudnej sytuacji życiowej – zawieszenia spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
Czytaj też: Prywatna opieka zdrowotna w czasie pandemii