Wpływ rozwiązań architektonicznych i infrastrukturalnych na jakość leczenia i komfort pacjentów. Opinie ekspertów
Marcin Jędrychowski
dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Funkcjonowanie szpitala wymaga zrównoważonego rozwoju w wielu obszarach jego działalności, nie tylko tych, które wiążą się bezpośrednio ze świadczeniami medycznymi. W przypadku Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie potrzebą chwili po alokacji do nowej siedziby większości oddziałów klinicznych stało się także stworzenie funkcjonalnej bazy administracyjnej, stąd trwająca już inwestycja w budynek o przeznaczeniu biurowym, który zapewni komfort wykonywania obowiązków pracownikom administracji oraz zaplecza technicznego, a także uzupełni bazę dydaktyczną i socjalną naszej jednostki.
Szpital nie pozostał w tyle, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy z programów rządowych dedykowanych leczeniu psychiatrycznemu. W przygotowaniu jest zatem kolejna inwestycja, którą będzie nowa siedziba Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży, w pełni nowoczesnego i przystającego do współczesnych potrzeb tej coraz bardziej docenianej dyscypliny.
Kolejne obiekty, napływ pracowników, pacjentów oraz osób im towarzyszących, studentów i stażystów, stawia też duże wyzwania związane z zaplanowaniem płynnego przemieszczania się dużych grup ludzi, z uwzględnieniem transportu zarówno zbiorowego, jak i indywidualnego. Wymusza to duży udział szpitala w organizacji ruchu drogowego związanego z dojazdem do szpitala, a przede wszystkim zapewnieniem miejsc do parkowania oraz dróg łatwego i bezpiecznego dotarcia do określonych miejsc. Naprzeciw tym wyzwaniom staje pomysł powierzenia zewnętrznemu podmiotowi zadania wybudowania wielopoziomowego parkingu oraz zarządzania tą przestrzenią w sposób, który zdejmie te [...]