Wpływ rozwiązań architektonicznych i infrastrukturalnych na jakość leczenia i komfort pacjentów. Opinie ekspertów

Silnym ośrodkiem opiniotwórczym są pracownicy szpitala, najlepiej znający jego potrzeby oraz mający wieloletnie doświadczenie inwestycyjne. Specjalnie dla OPM, eksperci omawiają rozwiązania architektoniczne i infrastrukturalne, które zostały wprowadzone w ich placówkach oraz jaki mają wpływ na jakość leczenia i komfort pacjentów.
Janusz Atłachowicz
koordynator ds. techniczno-zarządzających, Szpital Wojewódzki w Sieradzu

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają poprawę jakości infrastruktury szpitala i obniżenie kosztów jej utrzymania. Pierwszym rozwiązaniem, które zastosowałem w naszym szpitalu, jest wymiana oświetlenia żarowego na oświetlenie, w którym źródłem światła jest dioda LED, to najprostsze oraz bardzo efektywne rozwiązanie do zastosowania w szpitalu. W zależności od tego, jak sprawny jest dział techniczny, ilu i jakich fachowców zatrudnia, tej zmiany technologii żarowej na LED można dokonać stopniowo oraz bez angażowania firm zewnętrznych.
Przy okazji planowania takiej wymiany oświetlenia jest możliwość dostosowania natężenia oświetlenia i jego barwy do funkcji pomieszczeń. Poprawia to komfort pobytu pacjentów. W ciągach komunikacyjnych można zastosować czujniki ruchu, które wyłączają oświetlenie, jeżeli nie ma ruchu. Zaczęliśmy od wymiany opraw oświetlenia zewnętrznego i oświetlenia ciągów komunikacyjnych.
Koszty ogrzewania szpitala są olbrzymie. Obniżenie ich choćby o 10% w dobie znacznych wzrostów cen paliw i energii elektrycznej może znacznie [...]