Wpływ diagnostyki obrazowej na rozwój artroskopii

Rozmowa z dr. hab. n. med.
Marcinem Domżalskim, prof. UM w Łodzi,
prezesem Polskiego Towarzystwa Artroskopowego, kierownikiem Kliniki Ortopedii oraz Katedry Ortopedii, Traumatologii i Rehabilitacji Pourazowej, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej – Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi.
Marta Rokita: Polskie Towarzystwo Artroskopowe jest organizacją o dość krótkiej tradycji.
Marcin Domżalski: Zgadza się, zostało założone w maju 2015 roku przez grupę kilkunastu ortopedów specjalizujących się w technikach artroskopowych. Była to nasza odpowiedź na głosy dochodzące ze środowiska polskiego, ale także z zagranicy, ponieważ towarzystwa europejskie, takie jak ESSKA, czy ogólnoświatowe, jak ISAKOS i ICRS, szukały w naszym kraju partnera do działania. Rozpoczynając naszą działalność, wzorowaliśmy się więc na najsilniejszych narodowych towarzystwach artroskopowych. Przede wszystkim na francuskim SFA czy niemieckim AGA. Od początku staraliśmy się zaprosić do współpracy ortopedów z różnych stron Polski i reprezentujących wszystkie środowiska ortopedyczne. Z perspektywy 2 lat widać, że to się nam udało, gdyż mamy w swoich szeregach przedstawicieli czołowych prywatnych klinik, nauczycieli akademickich ze szpitali uniwersyteckich, ale także kolegów z mniejszych szpitali i „wolnych strzelców”.
Jaka idea przyświeca PTArtro?
Naszą naczelną ideą jest edukacja i szkolenie ortopedów w zastosowaniu technik artroskopowych. Obecnie dzięki sponsorom w ramach towarzystwa funkcjonują dwa programy stypendialne: Travel Fellow i Travel Follow. Te programy, oparte o ośrodki polskie, kierowane są do ortopedów chcących nauczyć się technik artroskopowych. Wytypowani ortopedzi mogą wybrać sobie [...]