Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu − największa inwestycja szpitalna w Polsce
W jaki sposób generalny wykonawca zadbał o użytkowników szpitala?
T.B.: Z myślą o komforcie przyszłych pacjentów zastosowano konkretne rozwiązania w pomieszczeniach, zapewniając tym samym większą intymność sal. Jedno- lub dwułóżkowe pokoje z łazienkami zastąpiły budowane dawniej wieloosobowe pomieszczenia. Pokoje są wentylowane, klimatyzowane i zabezpieczone przed nadmiernym nasłonecznieniem poprzez zewnętrzne żaluzje okienne, sterowane elektrycznie. O komforcie świadczą także: nowoczesny i funkcjonalny system przywoławczy w salach łóżkowych, system oświetlenia dziennego i nocnego LED, system TV oraz węzły sanitarne z bezprogowymi prysznicami i jednolitym wykończeniem PCV. Zaletą obiektu jest również system kolejkowy, organizujący przepływ pacjentów, czy też system kolorów identyfikujących daną przestrzeń.
Czy te rozwiązania sprzyjają również komfortowi pracy personelu medycznego?
T.B.: Oczywiście. Personel będzie komunikować się ze sobą za pomocą pagerów. W porównaniu do zawodnego systemu komórkowego, system wdrożony w Prokocimiu znacznie ułatwi zlokalizowanie lekarza. Z kolei system opaskowy umożliwi sprawne lokalizowanie, identyfikowanie oraz śledzenie trasy danego pacjenta. Zastosowanie integracji sal operacyjnych oznacza, że każda z nich może zostać dopasowana do konkretnych wymagań − ustawienia oświetlenia, głośności czy wysokości stołu operacyjnego. Warto wspomnieć o funkcji dydaktycznej, jaką spełnia szpital uniwersytecki. Dla komfortu zarówno pacjentów, jak i personelu oraz studentów nauka odbywa się poprzez obserwowanie wysokiej jakości obrazu nadawanego z sali operacyjnej, wyświetlanego w specjalnych salach audytoryjnych oraz w auli mogącej pomieścić nawet 250 słuchaczy.
Biorąc pod uwagę perspektywę ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, w jaki sposób zmieniło się podejście do budowy czy modernizacji obiektów szpitalnych?
T.B.: Obserwujemy tę zmianę na wielu płaszczyznach. W zakresie zastosowań technologii konstrukcyjnych, przykładowo stosujemy obecnie stropy z grzybkami, a nie belkami. Zmieniło się także podejście do wykorzystywanych materiałów. Staramy się dostosować je do współczesnych standardów, między innymi układamy wykładziny oraz tapety PCV zamiast płytek i malowania, co pozwala na łatwiejsze utrzymanie pomieszczeń w czystości. Nie bez znaczenia pozostaje
także kwestia rozwiązań ekologicznych, które wprowadziliśmy – zastosowaliśmy instalacje solarne oraz fotowoltaiczne. W stosunku do realizowanych przed laty projektów wzrosła także liczba pomieszczeń technicznych i energetycznych. Mamy w obiekcie pełny monitoring szpitala, ponad 700 kamer. Zaplecze elektroniczne, współcześnie rozwijające się bardzo szybko, wymusza dodawanie kolejnych pomieszczeń technicznych do projektu. Dziś podejście do realizacji projektów związanych z budową szpitali, stało się zdecydowanie bardziej holistyczne. Objawia się to m.in. w dostosowywaniu całości do technologii medycznej, efektywności eksploatacji obiektu oraz zapewnieniu komfortu pacjentowi i personelowi.
Dziękuję za rozmowę.