Uszkodzenia mechaniczne sprzętu i akcesorium medycznego... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUszkodzenia mechaniczne sprzętu i akcesorium medycznego... - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Uszkodzenia mechaniczne sprzętu i akcesorium medycznego wykorzystywanego podczas operacji i zabiegu. Czy można ograniczyć ich liczbę?

opm-dlaszpitali-uszkodzenia-mechaniczne
fot. iStock

Do powstawania uszkodzeń sprzętu medycznego może dojść z różnych przyczyn, takich jak chemiczne, termiczne lub fizyczne. Istnieją jednak metody ograniczające ich liczbę, które przyniosą korzyści ekonomiczne i wpłyną na zredukowanie liczby przestoju sprzętu z powodu ich napraw.

Tytuł artykułu zawiera w sobie pytanie, które, jak sądzę, stawia przed sobą wielu pracowników ochrony zdrowia, w tym personel techniczny (personel zajmujący się drobnymi naprawami, konserwacjami lub/i wysyłaniem do naprawy asortymentu medycznego) oraz personel medyczny (personel obsługujący asortyment medyczny, inaczej użytkownik). Według mnie, i stwierdzam to z bardzo dużym prawdopodobieństwem, można ograniczyć liczbę uszkodzeń mechanicznych asortymentu medycznego (sprzętu/aparatury/akcesorium/narzędzi medycznych) wykorzystywanego podczas operacji i zabiegów. Jednakże proces ten w wielu przypadkach jest trudny do zrealizowania, długotrwały i wymaga odpowiednio dużego zaangażowania personelu, audytorów, a także prowadzących szkolenia, na każdym z opisanych poniżej procesów. W niniejszym artykule skupię się na sześciu z nich, tj.: szkoleniu personelu medycznego i technicznego przy pierwszym uruchomieniu, doszkalaniu personelu w trakcie eksploatacji, audycie wewnętrznym, audycie zewnętrznym, audycie zewnętrznym połączonym ze szkoleniem oraz opracowaniem odpowiedniej procedury w zakresie eksploatacji asortymentu medycznego, w tym zgłaszaniem uszkodzenia mechanicznego.

Definicja uszkodzenia mechanicznego

Uszkodzenie mechaniczne jest to uszkodzenie spowodowane działaniem na przedmiot lub urządzenie siły zewnętrznej, np.: uderzenie, zgniecenie, ściskanie, przeciążenie, przebicie, skruszenie, zdeformowanie czy złamanie (1, 2). Do tego typu sytuacji dochodzi niezwykle często, [...]

Ten materiał dostępny jest dla subskrybentów Premium.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

649 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy