Wirtualny świat w serwisowaniu urządzeń medycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWirtualny świat w serwisowaniu urządzeń medycznych - dlaszpitali.pl
Reklama

Wirtualny świat w serwisowaniu urządzeń medycznych

OPM_6_20_artykul_promocyjny_WIRTUALNY_SWIAT_W_SERWISOWANIU_URZADZEN_MEDYCZNYCH_KAROL_KOZORYS

We wszechobecnym świecie komórek, tabletów, smartfonów wyścig trwa w najlepsze. Producenci ścigają się o najlepszy procesor, aparat fotograficzny, jakość ekranu, ale w walce tej coraz częściej zauważamy współzawodnictwo o coś więcej. Za pięknym designem, wyśrubowanym do granic możliwości hardwarem stoi również niewidzialna ręka technologii w postaci softwaru. To właśnie oprogramowanie często decyduje o tym, który telefon przypadnie nam do gustu.

Z urządzeniami medycznymi jest podobnie. Za każdym tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym stoi niewidzialna ręka, która oblicza, analizuje, uczy się i wykonuje miliardy czynności tylko po to, aby na końcu szybko, sprawnie i na czas pacjent został zdiagnozowany. Nie inaczej jest też w obszarze serwisu.

Dzisiejszy serwis urządzeń medycznych to nieodzowne połączenie wiedzy, doświadczenia, ale także, i przede wszystkim, oprogramowania, które stoi za mechanicznym rozwiązywaniem problemów. Serwis na miarę dzisiejszych czasów to kompleksowe rozwiązania oraz współpraca na partnerskich zasadach. To proces, który zaczyna się od instalacji urządzenia, obejmuje okres gwarancji kontraktu serwisowego, trwa przez całe życie urządzenia. W dobie braku limitów na część procedur diagnostycznych duży nacisk kładzie się dzisiaj na zminimalizowanie przestojów poszczególnych urządzeń. Kompetentny serwis w swojej codziennej pracy wykorzystuje nowoczesne rozwiązania takie jak zdalna diagnostyka, która pozwala na rozwikłanie problemu bez konieczności przyjazdu inżyniera do szpitala. Szacuje się, że aż 38% napraw jest wykonywanych poprzez zdalne łącza. Rozwiązania software’owe pozwalają na monitorowanie oraz analizowanie wielu parametrów technicznych poszczególnych urządzeń 24 godziny na dobę. Jako podstawowy wyznacznik kompetencji wykwalifikowanego serwisu takie oprogramowanie powiadamia o możliwym zdarzeniu serwisowym przed wystąpieniem potencjalnej usterki urządzenia. Pracownik serwisu za pomocą szybkich łączy internetowych jest w stanie połączyć się z urządzeniem, dokonać pogłębionej analizy błędów i zdalnie wdrożyć proces naprawczy.

Dzięki takiemu łańcuchowi czynności zespół serwisowy ma możliwość przewidywania, odpowiedniego, precyzyjnego reagowania i zaplanowania fizycznej interwencji przy urządzeniu. Szacuje się, że 89% wszystkich napraw zgłaszanych do serwisu jest wykonywanych już przy pierwszym podejściu. Proaktywność i przewidywalność to cechy najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań serwisowych. Cel, jaki obierają sobie dziś takie organizacje, to dążenie, aby sprzęt był dostępny w 100% dla pacjenta.

Nowością na rynku jest oprogramowanie, które potrafi przewidzieć okres wymiany lampy RTG w tomografie komputerowym. Poprzez analizowanie najważniejszych podzespołów, parametrów sekwencji czy napięć prądów dzisiejsza technologia pozwala zaplanować i z wyprzedzeniem rozwiązać konsekwencje związane z nagłą awarią lampy RTG. Takie rozwiązanie ma szczególne znaczenie w kontekście ratowania życia, w niewidzialny sposób, wspierając np. SOR-y.

To, co wyznacza standardy profesjonalnego serwisu, to również wiedza. Bieżące pozyskiwanie nowej wiedzy dotyczącej wyzwań serwisowych jest domeną dojrzałych organizacji. To one w dobie globalizacji posiadają know how i doświadczenie w rozwiązywaniu najtrudniejszych wyzwań stojących przed klientem. Stąd też powszechne przekonanie, że to właśnie firmy posiadające akredytacje wytwórców poszczególnych urządzeń znają te urządzenia „od podszewki”. Firmy te mają dostęp do najnowszych instrukcji serwisowych, największej bazy części zamiennych, zweryfikowanych i zgodnych z wytycznymi producenta. Serwisy reprezentujące wytwórców urządzeń medycznych mają do dyspozycji dział produkcji, który od podstaw tworzył dany wyrób medyczny. W połączeniu z procedurami, jakie narzucają producenci urządzeń, daje to poczucie bezpieczeństwa i pewności, że naprawa została wykonana zgodnie z założeniami producenta.

W kompleksowości usług fachowego serwisu nie sposób pominąć aspektu zarządzania posiadanym zbiorem urządzeń medycznych. Dzisiejsze działy aparatury medycznej to już nie ręczne prace na rzecz drobnych urządzeń i prace administracyjne. To również wyspecjalizowane komórki doradcze dysponujące danymi umożliwiającymi optymalne wykorzystanie poszczególnych urządzeń. Standardem staje się już dostęp działów aparatury medycznej do rozwiązań bazujących na przykład na przeglądarkach internetowych, umożliwiających między innymi analizę historii awarii, śledzenie toku napraw czy też analizę wykorzystania poszczególnych urządzeń w codziennej pracy. Sukcesem na rynku serwisowym stają się również rozwiązania internetowe dedykowane dla urządzeń mobilnych. W dobie wszechobecnej smartfonizacji w naszej codzienności szybki i prosty dostęp do informacji związanych ze stanem technicznym urządzenia staje się normą, na smartfonie można sprawdzić, co uległo awarii, jakie są następne kroki i kiedy usterka zostanie naprawiona.

Bycie na czas dotychczas miało znaczenie bycia w danym miejscu o konkretnej porze. Dziś wyrażenie to nabiera również innego znaczenia: bycie aktualnym z nowinkami technicznymi, bycie „zupdatowanym” do najnowszej wersji.

W kompleksowym podejściu do usług serwisowych nie można pominąć kluczowej roli zespołu serwisowego, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, a co za tym idzie, dostęp do rozwiązań umożliwiających podnoszenie jakości diagnostycznej. Umiejętność wdrażania produktów wpływających bezpośrednio na zwiększenie produktywności aparatów jest nieocenioną wartością w dzisiejszych czasach, stanowiącą istotną przewagę konkurencyjną. Możliwości unowocześniania posiadanych urządzeń poprzez wymianę jednostek sterujących, zmianę software’ową w tomografach komputerowych czy rezonansach magnetycznych stało się standardem. W dobie zmian klimatycznych i trendu zrównoważonego wykorzystywania zasobów możliwość wykorzystania starszych jednostek i wydłużenia żywotności tych urządzeń poprzez modernizację stała się koniecznością. Przy modernizacji zmianie ulegają: komputery sterujące, rekonstruktory, tory odbioru sygnału z analogowego na cyfrowy. Innym nowatorskim kierunkiem rozwoju kompleksowych usług serwisowych są aplikacje oraz usługi doradcze pomagające zwiększyć efektywność wykorzystania urządzeń i pracowni. Zespół serwisowy pomaga w stworzeniu precyzyjnej strategii planowania badań w celu maksymalnego wykorzystania posiadanej technologii bez nadmiernego obciążania personelu, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w pracowniach rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Wykwalifikowani doradcy serwisowi są w stanie wskazać użytkownikom kierunki możliwej optymalizacji, tj.: czasu trwania procedur, planowania kolejności poszczególnych badań, okresu przestojów, standaryzacji procedur oraz protokołów.

Kompleksowa usługa serwisowa w radiologii zapewnia nie tylko monitorowanie wykorzystania urządzeń, ale umożliwia również śledzenie dawki promieniowania i monitorowanie parametrów akwizycji. Analiza tych danych pozwala na szybkie znalezienie obszarów wymagających podjęcia kroków naprawczych. Dzięki tej pomocy dostosowanie się do najnowszych wymagań prawnych jest prostsze niż kiedykolwiek.

Jednym z szybciej rozwijających się obszarów współpracy z organizacjami serwisowymi jest edukacja. Nowoczesne urządzenia są projektowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać ich potencjał. Jednakże w codziennej obsłudze często obserwujemy wykorzystywanie urządzeń jedynie w podstawowym zakresie, trochę tak, jakbyśmy wykorzystywali smartfona tylko do wykonywania połączeń telefonicznych. Rozszerzone pakiety edukacyjne wspierające użytkowników urządzeń w szerokim zakresie − od dbania o jakość obrazowania, poprzez bezpieczeństwo pacjenta, a skończywszy na organizacji pracy, dostępne są w ramach kontraktów serwisowych. Standardem są już też platformy do integrowania nowego personelu wokół rozwoju edukacyjnego. Często dostępne jest także wsparcie nawet w trakcie wykonywania zabiegów. Niektóre firmy poszły jeszcze dalej, tworząc webinarowe szkolenia dla techników i lekarzy.

Ciekawostka, jaka przyszła ze świata gier wideo do świata serwisu, to rozszerzona rzeczywistość (AR – augmented reality), dzięki której użytkownicy będą mogli sami wykonać niektóre czynności serwisowe, podążając za wskazówkami wyświetlanymi bezpośrednio na urządzeniu, patrząc na nie poprzez okulary AR.

W wyścigu do jak najszybszego usunięcia podstawowych awarii w jednostkach medycznych trwają także prace nad rozwiązaniem, dzięki któremu z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR – virtual reality) inżynierowie za pośrednictwem specjalistycznych okularów oraz internetu będą mogli wesprzeć swoją wiedzą lokalnego serwisanta w danej jednostce medycznej.

Dzięki tym wyjątkowym i innowacyjnym rozwiązaniom zyskujemy czas, tak cenny w dążeniu do zapewnienia ciągłości działania urządzeń diagnostycznych.

Czytaj także: Powstał projekt wielkiej informatyzacji ochrony zdrowia

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.