Wielka informatyzacja ochrony zdrowia - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWielka informatyzacja ochrony zdrowia - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Wielka informatyzacja ochrony zdrowia

Jak Pan sądzi, ile czasu zajmie wdrożenie zaplanowanych w ustawie zmian, biorąc pod uwagę aktualną sytuację w obszarze e-zdrowia w Polsce?

Większość elementów technicznych e-zdrowia jest w fazach zaawansowanych pilotaży. E-recepta już funkcjonuje, ale jednocześnie wciąż jest w fazie pilotażu. Wystawienie ponad 10 mln egzemplarzy wydaje się imponujące, ale traci efekt w zestawieniu z ponad 2 mln recept wystawianych codziennie w sposób tradycyjny. Oczywiście, zdarzają się awarie, co jest najzupełniej normalne w fazie pilotażu. Niestety usterki dają argumenty przeciwnikom elektronizacji recept, którzy dążą do przedłużania okresu wprowadzania tych rozwiązań. Jest to niepotrzebne, szkodliwe zjawisko, ponieważ od kilkunastu lat obserwujemy tendencję do odsuwania elektronizacji opieki zdrowotnej pod najróżniejszymi pretekstami. Zatem aktualnie trwa proces legislacyjny, a elementy techniczne są jeszcze w fazie pilotażu. Czy zostaną ukończone na tyle, żeby od 1 stycznia 2020 r. 100% recept zostało objętych tym projektem, żeby skierowania elektroniczne stały się powszechne, a elektroniczna dokumentacja medyczna była dominującym sposobem przetwarzania danych pacjentów? Moim zdaniem trochę do tego brakuje.

Ze względu na nieprzygotowanie jednostek służby zdrowia?

Tak, ze względu na nieprzygotowanie jednostek oraz dosyć późne rozpoczęcie pilotaży. Aktualnie są one prowadzone dosyć intensywnie, polityka informacyjna jest na dużo wyższym poziomie, niż była do tej pory. Realizowane są efektywne szkolenia. Wszystkie apteki i gabinety lekarskie dysponują już oprogramowaniem. Natomiast przejście od fazy nawet dużego pilotażu do fazy masowego wdrażania to jest proces, który musi trochę potrwać.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

Otrzymasz dostęp do:
  • wybranych artykułów merytorycznych z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • praktycznych wskazówek oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali,
  • komentarzy ekspertów, aktualności z branży oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w ochronie zdrowia,
  • raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.