Angioplastyka tętnic szyjnych: systemy neuroprotekcji... - dlaszpitali.pl

Systemy neuroprotekcji proksymalnej stosowane podczas angioplastyki tętnic szyjnych

OPM_1_20_SYSTEMY_NEUROPROTEKCJI_PROKSYMALNEJ_iStock-470576431
fot. iStock

Niniejszy artykuł stanowi przegląd systemów neuroprotekcji proksymalnej stosowanych podczas angioplastyki tętnic szyjnych, z uwzględnieniem ich procesu powstawania, mechanizmów działania oraz funkcjonalności.

Od chwili, kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych metody wewnątrznaczyniowe zaczęto coraz śmielej stosować do operacji zwężeń tętnic szyjnych, równolegle podjęto prace nad skonstruowaniem urządzeń, których celem miało być zabezpieczenie mózgu przed zatorowością obwodową wywołaną fragmentami blaszek miażdżycowych i skrzeplin uwalnianymi podczas angioplastyki. Jednym z pierwszych takich urządzeń, mających działać neuroprotekcyjnie, był trójosiowy system opracowany przez Jacques’a Therona. System ten składał się z cewnika prowadzącego z zastawką o średnicy 9 F i długości 100 cm oraz bocznymi systemami płukania, cewnika balonowego o średnicy 5 F i długości 120 cm z balonem długości 1,5 cm i średnicy 5-7 mm z zastawką oraz bocznym systemem płukania oraz 250 cm cewnika balonowego o średnicy 3 F (ryc. 1). Podobny zestaw został później wykorzystany w urządzeniu PercuSurge firmy Medtronic (Minneapolis, Minnesota USA) (2, 3) (ryc. 2). W systemie PercuSurge na obwodowym końcu mikrocewnika 0,014” znajduje się balon, który może być wypełniany przez usuwalny insuflator. Daje to możliwość zastąpienia prowadnika służącego do wprowadzenia urządzeń terapeutycznych za pomocą mikrocewnika, w czasie gdy tęt...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do strefy wiedzy możliwy jest tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.