Rola diagnostyki obrazowej (RTG, USG, TK, MRI) w Izbie... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRola diagnostyki obrazowej (RTG, USG, TK, MRI) w Izbie... - dlaszpitali.pl

Rola diagnostyki obrazowej w Izbie Przyjęć i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

OPM_6_19_ROLA_DIAGNOSTYKI_OBRAZOWEJ-rtgfot. iStock

Diagnostyka obrazowa nie bez powodu stanowi odrębną specjalność medycyny. Zakres metod i technik obrazowania wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności jej zastosowania. Badania obrazowe wykonywane w celach ratunkowych mają ujawnić cechy bezwzględnie świadczące o zagrożeniu życia oraz ukierunkować terapię na właściwy tor postępowania, który zapewni przeżycie pacjenta.

Diagnostyka obrazowa jest istotnym elementem w procesie oceny stanu zdrowia pacjenta przekazanego do leczenia w trybie pilnym. Na podstawie badań obrazujących wnętrze ludzkiego ciała jest się w stanie określić bądź z dużym prawdopodobieństwem podejrzewać przyczynę nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Poszczególne metody obrazowania opisane poniżej stosuje się zarówno w trybie pilnym, kiedy podejmuje się walkę o zdrowie i życie pacjenta, ale także w trybie planowym w ramach poszerzenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Teoretyczne podstawy metod obrazowania w medycynie

RTG

Zdjęcie rentgenowskie, rentgen, potocznie prześwietlenie, a w ogólnie przyjętym skrócie: RTG. Szybkie, bezbolesne badanie radiologiczne w projekcji 2D, czyli dwuwymiarowej. Aby zrozumieć, na czym polega, należy cofnąć się około dwa wieki, kiedy to w 1895 roku niemiecki fizyk Wilhelm Conrad Roentgen odkrył nowy rodzaj promieniowania, k...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp