Rozporządzenie ws. wyrobów medycznych odroczone... - dlaszpitali.pl

Odroczenie Rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych

opm-odroczenie-rozporzadzenia-ws-wyrobow-medycznych
fot. iStock

Komisja Europejska odnosi się z zadowoleniem do przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę wniosku o odroczenie o rok rozpoczęcia stosowania Rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych.

Umożliwi to wszystkim kluczowym podmiotom – państwom członkowskim, instytucjom zdrowia publicznego i przedsiębiorstwom – priorytetowe traktowanie bieżącej walki z pandemią koronawirusa, co z kolei odgrywa kluczową rolę w harmonogramie znoszenia środków izolacji, w czasie gdy państwa członkowskie przygotowują się do odmrażania gospodarki.

Przyjęta zmiana uwzględnia konieczność zapewnienia w całej UE wyrobów medycznych o zasadniczym znaczeniu. Jednocześnie ma zagwarantować pacjentom ochronę zdrowia i bezpieczeństwo do czasu rozpoczęcia stosowania nowych przepisów.

Wiceprzewodniczący ds. promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas powiedział: Z zadowoleniem odnoszę się do przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę w rekordowym czasie wniosku o odroczenie o rok rozpoczęcia stosowania rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych. Zależy nam na tym, aby europejskie przedsiębiorstwa z branży medycznej mogły całkowicie skupić się na tym, co teraz najbardziej potrzebne: na pomocy w zwalczaniu pandemii. Unia Europejska zrobi wszystko, co w jej mocy, by wspierać nasze systemy opieki zdrowotnej w tej trudnej sytuacji.

Komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides skomentowała: Wczorajsze przyjęcie wspomnianego wniosku umożliwi nam wszystkim, w czasach kryzysu, dalsze skupianie się na najważniejszych kwestiach i zapewnienie stałej dostępności wyrobów medycznych o zasadniczym znaczeniu. Świadczy to dobitnie o naszej stałej determinacji w walce z pandemią przy użyciu wszelkich możliwych środków. Jednocześnie zawsze pamiętamy o naszym nadrzędnym celu, jakim jest bezpieczeństwo pacjentów. Dziękuję Parlamentowi i Radzie za przyjęcie wniosku w rekordowym czasie, za współpracę i sprawne rozpatrzenie tego pilnego wniosku.

Kryzys związany z koronawirusem zwiększa zapotrzebowanie na wyroby medyczne o zasadniczym znaczeniu. Z tego powodu należy zapobiec dodatkowym utrudnieniom i ryzyku wystąpienia niedoborów albo opóźnień w dostępności takich wyrobów – a takie utrudnienia czy ryzyko mogłyby wystąpić, gdyby właściwe organy czy jednostki do spraw oceny zgodności musiały się teraz zająć wdrażaniem rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych.

W związku z tym przyjęta zmiana opóźnia rozpoczęcie stosowania rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych o rok – do dnia 26 maja 2021 r. Obecnie obowiązujące przepisy będą nadal zapewniać zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

Czytaj także: Epidemia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce – aspekty prawne

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.