Przedstawiciele samorządów medycznych piszą do prezydenta - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrzedstawiciele samorządów medycznych piszą do prezydenta - dlaszpitali.pl

Przedstawiciele samorządów medycznych piszą do prezydenta

opm-dlaszpitali-przedstawiciele-zawodow-medycznych-pisza-do-prezydenta

Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych nie zostali zaproszeni na spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19. „Brak zaproszenia na zorganizowane wczoraj spotkanie w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia w czasie pandemii uważamy nie tylko za wielki nietakt, ale również odbieramy jako lekceważenie profesjonalistów medycznych oraz marginalizację naszego głosu” – piszą w liście do prezydenta.

Przedstawiciele zawodów medycznych zwrócili się listownie do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie spotkania z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19, na które to nie zostali zaproszeni – w liście nie kryją swojego rozżalenia.

Nietakt i lekceważenie profesjonalistów medycznych

Prezesi samorządów: lekarskiego, aptekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych oraz fizjoterapeutów, wyrazili w liście do prezydenta Andrzeja Dudy swoje rozczarowanie brakiem zaproszenia do dyskusji w temacie, który obecnie jest priorytetowy zarówno dla polskiego rządu, jak i dla wszystkich pracowników medycznych. „Dokonywanie ustaleń dotyczących systemu ochrony zdrowia bez uczestnictwa przedstawicieli zawodów medycznych ustawowo umocowanych do reprezentacji tych zawodów odbieramy z nieukrywanym rozżaleniem. To przedstawiciele samorządów zawodowych dysponują najszerszą wiedzą odnośnie palących problemów w ochronie zdrowia i są naturalnym partnerem do prowadzenia negocjacji w tej materii” podkreślają w liście prezesi największych samorządów zawodów medycznych.

Spotkanie, do którego nie doszło

Przedstawiciele zawodów medycznych przypominają prezydentowi, że samorządy zawodów medycznych zrzeszają i reprezentują wszystkie osoby wykonujące te zawody w Polsce, zaś reprezentanci zawodów medycznych wybierani są w ramach demokratycznych procedur, które określa ustawa. Ponadto środowisko to wyraża zdanie, uwagi oraz postulaty kilkuset tysięcy pracowników medycznych, którzy od roku z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem stoją na pierwszej linii obrony przed pandemią COVID-19. Medycy przypomnieli także prezydentowi o tym, że pomimo iż chcieli podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą i prosili o spotkanie, nie doszło do niego.

Unikanie merytorycznej debaty z profesjonalistami to przejaw lekceważenia

Autorzy listu uważają, że brak zaproszenia ich na spotkanie odnoszące się do sytuacji, jaka ma miejsce w ochronie zdrowia w trakcie pandemii COVID-19, jest nie tylko przejawem lekceważenia profesjonalistów medycznych, ale także marginalizacją ich głosu, który niejednokrotnie krytycznie ocenia działania władz publicznych w walce z pandemią COVID-19. „Taka sytuacja jest kolejnym przykładem unikania przez przedstawicieli władzy publicznej merytorycznej debaty z reprezentantami środowisk medycznych” – podkreślają przedstawiciele zawodów medycznych, dodając: „W dobie epidemii i realnego zagrożenia zdrowia i życia Polek i Polaków oczekujemy lepszej współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”.

Czytaj też: OZZL pyta premiera, czy zamierza zlikwidować publiczną służbę zdrowia