Medycyna laboratoryjna – przegląd nowych regulacji ustawowych dlaszpitali.plMedycyna laboratoryjna – przegląd nowych regulacji ustawowych

Medycyna laboratoryjna – przegląd nowych regulacji ustawowych

opm-dlaszpitali-medycyna-laboratoryjna-przeglad-regulacji-ustawowychfot. iStock

Ustawa o medycynie laboratoryjnej określa m.in. zasady wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej oraz wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Celem artykułu jest przedstawienie w zarysie najważniejszych regulacji prawnych w zakresie medycyny laboratoryjnej zawartych w nowej ustawie o medycynie laboratoryjnej z 2022 roku.

Zawód diagnosty laboratoryjnego jest jednym z najmłodszych zawodów medycznych uregulowanych ustawowo. Po raz pierwszy zawód ten, a także zasady wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej zostały uregulowane w Ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 134).

W związku z postępem nauki i istotną rolą diagnostyki w medycynie oraz wskutek postulatów środowiska, a przede wszystkim samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych, uchwalona została Ustawa z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (Dz.U. z 2022 r., poz. 2280), zwana w skrócie u.m.l. Ustawa składa się z 10 rozdziałów zawierających 166 artykułów i zasadniczo weszła w życie po miesiącu od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów wskazanych w art. 166 u.m.l. Ten akt normatywny powoduje zmiany w przepisach innych ustaw, w tym w Ustawie z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Nowa ustawa określa:

1. zasady i warunki wykonywania czynności ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp