Medycyna laboratoryjna – przegląd nowych regulacji ustawowych - dlaszpitali.pl

Medycyna laboratoryjna – przegląd nowych regulacji ustawowych

opm-dlaszpitali-medycyna-laboratoryjna-przeglad-nowej-ustawyfot. iStock

Ustawa o medycynie laboratoryjnej określa m.in. zasady wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej oraz wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Celem artykułu jest przedstawianie w zarysie najważniejszych regulacji prawnych w zakresie medycyny laboratoryjnej zawartych w nowej ustawie o medycynie laboratoryjnej z 2022 roku.

Pojęcie i zakres czynności medycyny laboratoryjnej

Zawód diagnosty laboratoryjnego jest jednym z najmłodszych zawodów medycznych uregulowanych ustawowo. Po raz pierwszy zawód ten, a także zasady wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej został uregulowany w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz.134).

W związku z postępem nauki i istotną rolą diagnostyki w medycynie oraz wskutek postulatów środowiska, a przede wszystkim samorządu zawodowego diagnostów laboratoryjnych, uchwalona została ustawa z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (Dz.U. z 2022 r., poz.2280), zwana w skrócie u.m.l. Ustawa składa się z 10 rozdziałów zawierających 166 artykułów i zasadniczo weszła w życie po miesiącu od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów wskazanych w art. 166 u.m.l. Dokument powoduje zmiany w przepisach innych ustaw, w tym w ustawie z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Nowa ustawa określa:

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

• dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
  • praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
  • wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
  • pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi