Jakość w szpitalu w świetle projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta - dlaszpitali.pl

opm-dlaszpitali-jakosc-w-szpitaku-w-swietle-ustawyfot. iStock

Celem projektowanej regulacji jest wdrożenie rozwiązań prawnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany określą zadania, obowiązki i uprawnienia poszczególnych podmiotów w zakresie monitorowania, oceny i poprawy jakości.

Jakość jest pojęciem złożonym i wynikowym, będącym odzwierciedleniem kryteriów i norm przyjętych przez państwo i jego instytucje, organizacje międzynarodowe i krajowe, oczekiwań przedsiębiorców i konsumentów itp. W organizacjach przekłada się to na realizowane strategie − obejmujące ich funkcjonowanie i wynikające z nich oczekiwania wobec jakości oraz zarządzania nią. Zarządzanie jakością powinno przejawiać się w spełnieniu wszystkich funkcji zarządzania, do których należą: planowanie, organizowanie, przewodzenie, kontrolowanie, doskonalenie.

Zmiany organizacyjne systemu ochrony zdrowia, postęp wiedzy medycznej, zastosowanie nowych technologii powodują, że w okresie ostatnich lat w Polsce coraz większego znaczenia zaczyna nabierać jakość w ochronie zdrowia. W świetle jednej z definicji, jakość w opiece zdrowotnej polega na pełnym zaspokajaniu zapotrzebowania na usługi zdrowotne w ramach obowiązujących regulacji i limitów, które ustanawiane są przez władze administracyjne i instytucje finansujące usługi (1). Natomiast zarządzanie jakością polega na systematycznym działaniu wszystkich pracowników danej organizacji, które ma na celu poprawę jakości opieki nad pacjentem (2).

Istotnym elementem, dla którego wa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

• dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
  • praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
  • wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
  • pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi