Inwestycje w publicznej i prywatnej opiece zdrowotnej dlaszpitali.plInwestycje w publicznej i prywatnej opiece zdrowotnej

Inwestycje w publicznej i prywatnej opiece zdrowotnej w latach 2003-2018. Stopień zużycia środków trwałych

opm-dlaszpitali-inwestycje-w-publicznej-i-prwywatnej-opiece-zdrowotnej

Niniejszym kończymy cykl poświęcony inwestycjom w opiece zdrowotnej. We wcześniejszych artykułach pisaliśmy o: tle przemian w systemie oraz zasileniach finansowych, wartości środków trwałych, środkach trwałych uzyskanych z działalności inwestycyjnej w podziale na składowe majątku, sektory (publiczny, prywatny), porównując dane dotyczące ochrony zdrowia z tymi dla całej gospodarki. Na koniec zostało nam przedstawienie stopnia zużycia środków trwałych oraz próba podsumowania tego, co wynika z zebranych przez nas danych.

Przypominamy, że dla zachowania czytelności oznakowań zastosowaliśmy łączną numerację tabel i wykresów dla całej serii artykułów.

OPM_4_21_marcin_kautsch_edyta_pietak_INWESTYCJE_W_OPIECE_ZDROWOTNEJ_2003-2018_TAB_9
Tab. 9. Stopień zużycia środków trwałych w gospodarce ogółem (GO) i w opiece zdrowotnej (OZ) w podziale na składowe majątku (w %). Źródło: opracowanie własne na podstawie [4]

Stopień zużycia środków trwałych w gospodarce ogółem i w opiece zdrowotnej

Stopień zużycia środków trwałych okazał się wielkością o stosunkowo małej zmienności, w porównaniu do wcześniej omówionych. Dlatego też w tab. 9 zrezygnowano z wyliczenia średniej dynamiki rocznej w omawianym okresie. Różnice w danych dla poszczególnych składowych oraz ich zmienność pozwoliły na przedstawienie danych na jednym wykresie dla gospodarki ogółem (GO) oraz ochrony zdrowia (OZ) (wykres 8). Brak dostępnych danych dla sektora publicznego i prywatnego nie pozwolił na dokonanie porównania w przekroju własnościowym.

OPM_4_21_marcin_kautsch_edyta_pietak_INWESTYCJE_W_OPIECE_ZDROWOTNEJ_2003-2018_WYKRES_8
Wykres 8. Dynamika zmian stopnia zużycia środków trwałych w gospodarce ogółem (GO) i w opiece zdrowotnej (OZ) w podziale na składowe majątku. Źródło: opracowanie własne na podstawie [4]

Środki trwałe w gospodarce ogółem oraz opiece zdrowotnej coraz bardziej się „starzeją”, wskaźnik stopnia zużycia ulega pogorszeniu. Choć wszystkie składowe majątku starzały się w różnym tempie, to proces ten jest wyraźniejszy w ochronie zdrowia. W roku 2018 stopień zużycia środków trwałych w gospodarce ogółem wyniósł 47,3%, w opiece zdrowotnej: 48,5%, choć początkowo były na dużo bardziej zbliżonym poziomie, a jego wartość w opiece zdrowotnej była nieco niższa. W badanym okresie wskaźnik stopnia zużycia w gospodarce ogółem wzrósł o 3,3%, a w opiece zdrowotnej o ponad dwukrotnie więcej – 6,8%.

Jak wspomniano powyżej, przebieg wykresu jest stabilny, jedyne istotne zmiany dotyczą środków transportu w ochronie zdrowia – w roku 2010 nastąpił silny wzrost, który następnie stał się mniej wyraźny. Z tego powodu wskaźnik ten uległ największym zmianom wśród wszystkich analizowanych wielkości (24,5%), podczas gdy w gospodarce ogółem – zaledwie o 2,6%. Trudno przy tym ocenić, co stało za tak istotną zmianą sytuacji w roku 2010.

Budynki i budowle starzały się w najmniejszym stopniu, w przypadku ochrony zdrowia zostały praktycznie na tym samym poziomie, co więcej – były najmniej zużytą składową majątku. Jest to efekt dwóch czynników – odmiennych stawek amortyzacyjnych stosowanych w poszczególnych grupach, a także silnego rozwoju prywatnej opieki zdrowotnej, która musiała nabywać albo budować budynki i budowle, by móc prowadzić działalność.

Czytaj także: Inwestycje w publicznej i prywatnej opiece zdrowotnej w latach 2003-2018