Implantacja automatycznych kardiowerterów-defibtylatorów już wkrótce sprawniejsza - dlaszpitali.pl

Implantacja automatycznych kardiowerterów-defibtylatorów już wkrótce sprawniejsza

opm-dlaszpitali-implementacja-kardiowertera-defibrylatora
fot. iStock

Rusza drugi etap międzynarodowego projektu badawczego poświęconego opracowaniu, weryfikacji i wprowadzeniu do praktyki klinicznej w krajach Unii Europejskiej doskonalszego, indywidualizowanego dla każdego pacjenta po zawale serca systemu kwalifikacji do implantacji automatycznych kardiowerterów-defibrylatorów (ICD).

Celem badania jest ograniczenie liczby nieadekwantnych wszczepień ICD i znacząca redukcja kosztów związanych z tą procedurą dla płatników publicznych. Polskim partnerem i ośrodkiem koordynującym projekt w kraju jest Klinika Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Projekt PROFID ma doprowadzić do powstania, weryfikacji i wprowadzenia do praktyki klinicznej w krajach Unii Europejskiej doskonalszego, indywidualizowanego dla każdego pacjenta po zawale serca systemu kwalifikacji do implantacji automatycznych defibrylatorów-kardiowerterów (ICD).

Eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przyznają, że obecnie obowiązujące wskazania do implantacji kardiowerterów-defibrylatorów w profilaktyce pierwotnej nagłego zgonu sercowego są wysoce niedoskonałe. Zdaniem kardiologów efekty projektu mogą okazać się przełomem w dalszym rozwoju elektroterapii.

Czytaj także: Kardiowertery-defibrylatory i ich zastosowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.