Narodowy Instytut Onkologii: reorganizacja... - dlaszpitali.pl

Powstał Narodowy Instytut Onkologii

OPM_1_2020_narodowy-instytut-onkologii
fot. iStock

Z nowym rokiem weszło w życie rozporządzenie dotyczące reorganizacji Centrum Onkologii w Warszawie – zostało przekształcone w Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nadzór nad Instytutem pełni minister zdrowia.

Jednym z zadań placówki jest realizacja oraz monitorowanie wdrożenia Narodowej Strategii Onkologicznej. Zajmie się ona opracowywaniem standardów i wytycznych postępowania diagnostyczno-leczniczego i organizacyjno-jakościowego w onkologii. Ponadto Instytut będzie zajmować się profilaktyką wtórną, a także prowadzić Centralny Ośrodek Koordynujący, populacyjne programy badań przesiewowych w onkologii oraz Krajowy Rejestr Nowotworów.

Narodowy Instytut Onkologii będzie współpracował z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego i odpowiednimi towarzystwami naukowymi w dziedzinach onkologicznych. W ramach zadań placówki znalazła się współpraca analityczna w zakresie wyceny świadczeń onkologicznych z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowym Funduszem Zdrowia.

Instytut będzie ponadto prowadzić badania naukowe oraz prace rozwojowe w obszarze chorób nowotworowych, jak i wdrażać wyniki badań naukowych oraz prac rozwojowych.

Placówka będzie finansowana ze źródła, które reguluje Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 roku o instytutach badawczych. W tym pozyskiwanie na realizacje projektów finansowanych przy współudziale środków pochodzących z budżetu UE, a także innych źródeł zagranicznych i pieniędzy przekazywanych na wykonywanie działalności leczniczej przez NFZ.

Czytaj także: Pakiet onkologiczny – reorganizacja i finansowanie świadczeń zdrowotnych

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.