Oszczędności i usprawnienie pracy – czyli jak działają automatyczne systemy zarządzające ogrzewaniem szpitalnym? - dlaszpitali.pl
art. sponsorowany

Oszczędności i usprawnienie pracy – czyli jak działają automatyczne systemy zarządzające ogrzewaniem szpitalnym?

Działy techniczne szpitali znajdują się między młotem a kowadłem. Z jednej strony zarząd naciska na cięcie kosztów, z drugiej ceny mediów i usług rosną z roku na rok, załamując estymacje. 

Na podstawie współpracy ze szpitalami, firma Egain (www.egain.io/pl) opracowała metody obniżania kosztów i usprawnienia pracy działów technicznych. Świetnym przykładem takiego wdrożenia, jest informatyzacja węzła cieplnego w szpitalu Klinicznym im. Księżyny Anny Mazowieckiej w Warszawie, która obniżyła koszty energii cieplnej o 30% i dodatkowo oszczędza kilka godzin pracy manualnej w każdym tygodniu. 

Gdzie energii marnuje się najwięcej i jak temu zapobiec?

W placówkach o wielkiej powierzchni, koszty ciepła sięgają miliona złotych rocznie i więcej. Z wielu przyczyn, ceny energii będą dalej rosnąć, jeszcze mocniej zaburzając bilans finansowy szpitali. 

Z praktyki znamy trzy główne przyczyny wysokiego zużycia energii cieplnej.

Przyczyna 1: Zły stan techniczny obiektów 

To oczywista przyczyna strat energii, w szczególności w budownictwie sprzed kilkudziesięciu lat. Rozwiązania są różne: wymiana okien, izolacja ścian zewnętrznych i stropów. 

Jednak każda z tych inwestycji jest kosztowna i ma długi okres zwrotu – od kilkunastu do nawet 30 lat.

Ważnym wątkiem jest metoda oceny efektywności tych inwestycji. Różna pogoda w następujących po sobie sezonach grzewczych uniemożliwia tę ocenę bez zastosowania metody kalkulacji, uwzględniającej szczegółowe dane pogodowe. 

Przyczyna 2: Przegrzewanie oddziałów

Zbyt wysokie temperatury wewnątrz budynku powodują, że personel i pacjenci otwierają okna. Zużycie energii rośnie, przy niskim komforcie cieplnym użytkowników.

W praktyce personel techniczny często wędruje pomiędzy salami, mierzy temperatury, zamyka okna i dostosowuje ilość ciepła wysyłanego z węzła. Jest to praca czasochłonna i wymaga doświadczonego personelu, który umiejętnie dostosowuje parametry cieplne. 

Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w celu optymalizacji strat jest:

 • rozmieszczenie czujników temperatury i wilgotności w całej nieruchomości,
 • utrzymanie temperatury na podobnym poziomie, poprzez dostosowanie ilości wysyłanego ciepła do rzeczywistych potrzeb budynku i jego użytkowników.

Czujniki oraz system monitorujący temperatury został skutecznie wdrożony w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Oszczędności zużycia ciepła sięgnęły tam 10%.

Zarządzamy dużym obiektem i dotychczas sprawdzaliśmy temperatury w pomieszczeniach manualnie, idąc fizycznie do tych pomieszczeń. Dzisiaj mamy podgląd na temperatury on-line i w czasie rzeczywistym. Dzięki tej wiedzy lepiej zarządzamy obiektem i oszczędzamy czas Kierownik Działu Energetycznego WSZ w Elblągu – Robert Urbanowicz.

Dostęp do temperatur w czasie rzeczywistym to wątek zarządzania energią, dlatego przeanalizujemy go jeszcze głębiej.

Przyczyna 3: Nieefektywne zarządzanie energią

W węzłach cieplnych zarządzanie energią jest reaktywne, tzn. działają one na podstawie tego, co już się wydarzyło. Metoda ta ma znaczące wady:

1) Przy obniżeniu temperatury na zewnątrz, węzeł reaguje z poślizgiem i z opóźnieniem ogrzewa budynek, pompując do budynku dużą ilość ciepła.

2) Przy podwyższeniu temperatury zewnętrznej, węzeł nadal pobiera ciepło z sieci i niepotrzebnie grzeje budynek. Jest to częsta przyczyna przegrzania pomieszczeń, skutkująca otwieraniem okien. 

Nowoczesne systemy zarządzania ciepłem biorą pod uwagę więcej danych:

 • lokalizację i właściwości cieplne budynku,
 • temperaturę i wilgotność w nieruchomości,
 • właściwości węzła cieplnego,
 • prognozę pogody,
 • aktualną temperaturę i wilgotność powietrza na zewnątrz.

W ramach systemu Egain Edge, tradycyjną czujkę pogodową sterującą pracą węzła wystarczy zastąpić inteligentnym odbiornikiem prognozy pogody, który w sposób dynamiczny dostosowuje krzywą grzewczą do zmieniających się zewnętrznych warunków atmosferycznych. Taki odbiornik, do wyliczenia nowej krzywej grzewczej, bierze pod uwagę nie tak jak dotychczas tylko temperaturę zmierzoną, ale 14 różnych paramentów i dzięki nim wysyła znacznie bardziej precyzyjny sygnał, o tym co dziej się na zewnątrz i jaka będzie przyszła prognoza pogody.

Na podstawie tych danych system “wie” jak budynek zachowa się w przyszłych warunkach pogodowych i dostosuje ilość ciepła do jego rzeczywistych potrzeb. Predykcyjne zarządzanie ciepłem zapewnia stały komfort cieplny i zwiększa efektywność gospodarowania energii. 

Montaż systemu trwa kilka godzin i można go podłączyć do każdego regulatora dostępnego na rynku.

Automatyzacja węzła cieplnego usprawnia pracę działu technicznego

Zbieranie tak wielu danych w jednym miejscu ma więcej korzyści niż wyłącznie dostosowanie krzywej grzewczej do potrzeb budynku. 

System Egain Edge spełnia nasze oczekiwania zarówno w zakresie generowanych oszczędności, które w pierwszym kwartale działania systemu osiągnęły 15,1%, a w dalszym użytkowaniu uległy dalszemu zwiększeniu, jak również dostępu do wiedzy i narzędzi pozwalających na pełną kontrolę kosztów ogrzewania.

Jakie to korzyści? 

 • Sterowanie węzłem i regulacja temperatury odbywają się z poziomu komputera, dzięki czemu spacery do kotłowni, czy obchód po budynku nie są już potrzebne.
 • dane o zużyciu i temperaturach są automatyczne zbieranie. Są zawsze dostępne w komputerze, często wspierane wizualizacjami. 

Suwak, dzięki któremu możemy zmieniać temperaturę w obiekcie wykorzystujemy w codziennej pracy. Dzięki temu nie musimy chodzić do węzła i zmieniać ręcznie nastawień w regulatorze lub regulować zaworami. Pozwala nam to oszczędzać czas i szybko reagować Kierownik Działu Energetycznego WSZ w Elblągu – Robert Urbanowicz.

Jak wygląda wdrożenie automatyzacji starego węzła cieplnego w ramach systemu Egain Edge? 

Systemy do zarządzania ciepłem składają się z trzech elementów: 

 1. Zbioru czujników temperatury i wilgotności,
 2. Systemu sterowania węzłem cieplnym,
 3. Platformy IT analizującej dane z interfejsem użytkownika. 

Czujniki i system można zainstalować w każdej chwili. Wdrożenie w stosunku do innych inwestycji jest proste i nie niesie za sobą problemów natury technicznej. 

Do platformy uzyskuje się dostęp poprzez logowanie w przeglądarce komputera i telefonu. 

Dla maksymalnej wydajności systemu dane zarządzanego budynku są przetwarzane w chmurze, korzystając z “doświadczeń” innych budynków. 

Zwrot inwestycji nie dłużej niż w 2 lata

Obniżenie zużycia o 10-15% jest widoczne od razu po wdrożeniu. Koszt instalacji systemu Egain Edge jest jednorazowy, a miesięczna opłata za utrzymanie jest znacznie mniejsza od wygenerowanych oszczędności. To tylko jeden z powodów, dla których tego typu systemy zostały zainstalowane ponad 4000 razy w całej Europie.

Koszty inwestycyjne to w zależności od wielkości obiektu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zaletą Egain jest także to, że można go włączyć do inwestycji na każdym jej etapie. Nie wymaga skomplikowanych konfiguracji sprzętowych, jest kompatybilny z każdym źródłem ciepła, jest prosty w użyciu i ma wiele przydatnych funkcji zarządczych dla użytkownika.

Więcej informacji udziela Wojciech Kubicki, Egain Polska Sp. z o.o.
tel. 883 314 953, wojciech.kubicki@egain.io

O Egain

Egain (www.egain.io/pl) jest szwedzką firmą dostarczającą zaawansowane rozwiązania z zakresu optymalizacji zużycia energii w budynkach. Autorski system Egain Edge, oparty na sztucznej inteligencji, optymalizuje zużycie energii w budynkach, co w praktyce przekłada się na lepszy statystyki energetyczne nieruchomości, sprzyja poprawie komfortu i zadowolenia użytkowników, obniża koszty utrzymania i zapewnia lepszy bilans cieplny budynku.

Egain powstała w 2003 roku. Z systemu korzysta już ponad kilka tysięcy budynków w 11 krajach. Ponad 17 milionów m2 powierzchni objętych jest optymalizacją energii cieplnej.

Egain zobowiązała się do pełnej kompensacji emisji dwutlenku węgla z własnej działalności.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.