Rozwój artroskopii. Możliwości zastosowania technik... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRozwój artroskopii. Możliwości zastosowania technik... - dlaszpitali.pl

Współczesna ortopedia i traumatologia – możliwości zastosowania technik artroskopowych w kompleksowym leczeniu pacjentów

OPM_5_19-rozwoj-artroskopiifot. archiwum autora

Współczesny ortopeda ma do dyspozycji szeroki wachlarz możliwości w zaopatrywaniu skomplikowanych uszkodzeń i dysfunkcji również tych mniejszych stawów, także w obrębie stawu skokowego, łokciowego czy nadgarstka oraz małych stawów rąk i nóg.

Dysfunkcje stawów to nieodłączny towarzysz życia i starzejących się tkanek. Ludzkość od pokoleń poszukiwała możliwości zaglądnięcia do wnętrza ludzkiego ciała, a jeszcze bardziej w taki sposób, który czyniłby minimalne szkody na drodze do miejsca inspekcji. I tak pojawiła się chirurgia małoinwazyjna, która w środowisku ortopedów i chirurgów urazowych została nazwana artroskopią od greckiego słowa arthros, czyli staw.

Rozwój artroskopii na świecie i w Polsce

Początki artroskopii na świecie, które odnotowano w literaturze, opierały się o modyfikowane i stosowane wcześniej cystoskopy i torakoskopy. Lekarzami i zarazem badaczami, którzy najbardziej zasłużyli się w tej dziedzinie, byli: Severin Nordentoft (1866-1922), Kenji Takagi (1888-1963), Eugen Bircher (1882-1956), Phillip Heinrich Kreuscher (1883-1943), Michael Burman (1896-1974).

Po II wojnie światowej następuje przyśpieszony rozwój artroskopii, a to m.in. w związku z pracami dr. Masakiego Watanabe (1...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp