Ogólnopolski Przegląd Medyczny 5/2020 już dostępny! - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOgólnopolski Przegląd Medyczny 5/2020 już dostępny! - dlaszpitali.pl

Ogólnopolski Przegląd Medyczny 5/2020 już dostępny!

opm-dlaszpitali-serwis-specjalistyczny

Szanowni Państwo!

Wciąż trwająca i zdająca się nie mieć końca pandemia koronawirusa trwale zmieniła spojrzenie na zarządzanie obiektami ochrony zdrowia, również w kontekście technologii medycznych, ich projektowania, wdrażania oraz eksploatacji. Wpływ epidemii na działalność szpitali i całego systemu wydaje się być oczywisty, choć do końca nieprzewidziany, tak jak nieprzewidziane są dalszy rozwój pandemii, wynikające z niej ograniczenia oraz skuteczne sposoby przeciwdziałania, zarówno organizacyjne, formalno-prawne, jak i technologiczne.

Jednego chyba możemy być pewni – w przypadku branży związanej z szeroko rozumianą infrastrukturą techniczną szpitali i podobnych im obiektów coraz bardziej istotnego znaczenia nabiorą wkrótce te technologie, które będą umożliwiać elastyczne reagowanie na sytuacje nagłe, niedające się przewidzieć i opanować, w szczególności zaś odniesione do szeroko rozumianej sfery problematyki zakażeń i chorób zakaźnych. Będzie się to zapewne przejawiać zwrotem w tradycyjnym projektowaniu obiektów ochrony zdrowia, jak i samych urządzeń, zwłaszcza w aspekcie technologii materiałowych umożliwiających utrzymanie ich powierzchni w czystości oraz pozwalających na dezynfekcję środkami chemicznymi dezaktywującymi chorobotwórcze mikroorganizmy. Już teraz zauważalna jest tendencja, aby jednym z istotnych kryteriów wyboru urządzeń medycznych był sposób ich mycia oraz konserwacji przy użyciu środków gwarantujących utrzymanie ich w czystości bez szkody dla bezpiecznej i trwałej eksploatacji. To samo będzie tyczyć się zapewne już wkrótce kompleksowych projektów całych obiektów – będą one musiały spełniać surowe warunki profilaktyki zakażeniowej, gwarantującej bezpieczny przepływ ludzi i sprzętu, odpowiedni obieg powietrza oraz pracę w surowym reżimie sanitarnym z użyciem wielu urządzeń zapewniających oczyszczanie i odkażanie powierzchni, urządzeń czy krążącego w pomieszczeniach powietrza. Zmieni się także zapewne sposób komunikacji międzyludzkiej i to na wszystkich poziomach, a więc zarówno pomiędzy samym personelem medycznym poprzez kontakty z pacjentami czy innymi uczestnikami procedur leczniczych, w tym technik i procedur służących nauczaniu i dokształcaniu kadr szpitalnych. Stąd nasza propozycja, aby przyjrzeć się dokładnie wybranym technologiom medycznym, których dostawcy na szczęście szybko reagują na zaistniałą sytuację, proponując coraz to nowsze bądź znacząco ulepszone, dotychczas stosowane rozwiązania. Poruszamy zatem w niniejszym numerze istotne na dziś problemy związane z utrzymaniem czystości wielu urządzeń o charakterze inwazyjnym, jak sprzęt endoskopowy czy narzędzia chirurgiczne, zaś na przykładzie działalności szkoleniowej związanej z chirurgią klatki piersiowej chcemy pokazać, jak mogą się rozwinąć inne techniki symulacyjne służące kadrom medycznym. Techniki telekonferencyjne zdaje się, że zdominują tę i inne podobne sfery edukacyjne szybciej, niż ktokolwiek jeszcze do niedawna planował.

Proponowane w bieżącym numerze pozycje dają jednak wyraźny sygnał dla całego środowiska, że nawet kryzysowa sytuacja potrafi przysporzyć pozytywów – innowacyjne technologie stają się istotnym narzędziem w zarządzaniu, dając nadzieję na znalezienie skutecznego rozwiązania bieżących problemów oraz przygotowanie się na inne sytuacje kryzysowe także w przyszłości.

Zapraszamy do lektury!

Marek Piotrowski
redaktor naczelny
i zespół „OPM-u”

W OPM 5/2020 m.in.:

• Roboty medyczne
  • Lampy operacyjne – istotne kryteria wyboru
  • Co dalej w projektowaniu obiektów medycznych w obliczu pandemii?
  • Chirurgia w dobie pandemii. Rozmowa z prof. Grzegorzem Wallnerem
  • Stan polskiej chirurgii małoinwazyjnej i robotowej. Rozmowa z prof. Markiem Jackowskim

Cały numer jest dostępny w serwisie dla zarejestrowanych użytkowników.

Czytaj online

Kup prenumeratę