Nowy Oddział Intensywnej Terapii w gdańskim UCK... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowy Oddział Intensywnej Terapii w gdańskim UCK... - dlaszpitali.pl

Raport z inwestycji: Nowy Oddział Intensywnej Terapii w gdańskim UCK

oddzial-intensywnej-terapii
fot. Sylwia Mierzewska/UCK

13 lutego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku otwarto nowy Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej, będący trzecią tego typu jednostką w województwie pomorskim. Wartość inwestycji wyniosła ponad 1 mln zł.

Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej funkcjonuje od 1 stycznia tego roku, jednak oficjalne otwarcie odbyło się 13 lutego. W uroczystości uczestniczyli: Małgorzata Zadorożna, z-ca dyrektora Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki Ministerstwa Zdrowia, prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, prof. Radosław Owczuk, krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, będący jednocześnie ordynatorem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK, Arkadiusz Lendzion, z-ca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK, Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, jak również przedstawicie klinik pediatrycznych, administracji szpitala oraz personel nowo powstałego Oddziału.

To ważny dzień dla mieszkańców Pomorza, zwłaszcza tych najmłodszych. Po wielu latach starań władz Uczelni i dyrekcji UCK szpital kliniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dysponuje własnym Oddziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej. Dzięki temu nasi specjaliści w sposób kompleksowy będą mogli otoczyć opieką pacjentów klinik pediatrycznychkomentuje prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.

Konieczność inwestycji

Dotychczasowy brak tego typu jednostki w gdańskim UCK wymuszał konieczność transportu najmłodszych pacjentów, często w bardzo ciężkim stanie, do innych szpitali, dlatego utworzenie Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej w gdańskiej jednostce było niezbędne. Został on zorganizowany w budynku nr 3 UCK, w pobliżu klinik pediatrycznych.

Dotychczas mali pacjenci wymagający tego typu terapii musieli być przewożeni do innych ośrodków w Trójmieście. W przypadku najciężej chorych transport może być niebezpieczny. Utworzenie Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej na terenie UCK było niezbędnemówi prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w strukturach której znajduje się nowo powstały Oddział.

Czytaj także: Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Podsumowanie inwestycji