New Karolinska: relacja z wizyty w największym szpitalu... - dlaszpitali.pl

Relacja z wizyty w największym szpitalu w Szwecji – New Karolinska

opm-new-karolinska
fot. iStock

Przedstawiciele kadry technicznej i działów aparatury medycznej pracujący w szpitalach wzięli udział w wyjeździe współorganizowanym przez firmę HALTON, podczas którego zwiedzili największy szpital w Szwecji – New Karolinska w Sztokholmie.

Szpital ten jest nową siedzibą Szpitala Karolinska. Pomysł na wybudowanie nowej siedziby powstał w 2001 roku, decyzja o realizacji zapadła w 2005. Budowa miała być zrealizowana w formie PPP i po podpisaniu w 2010 umowy z głównym wykonawcą: SKANSKA otwarto szpital w 2016 roku, zakańczając realizację rok później.

Szpital New Karolinska w liczbach

Szpital składa się z kilku budynków o maksymalnych wymiarach 82 m długości i 57 m szerokości o łącznej długości 255 m (najdalej położone punkty budynku) połączonych między sobą, o łącznej powierzchni 330 000 m2.

W skład wchodzi 180 gabinetów badań, 700 jednoosobowych sal chorych, 90 sal jednodniowego pobytu, 36 sal operacyjnych (w tym trzy hybrydowe) i 8 linii do radioterapii. Łącznie 7.000 pokoi.

W całym szpitalu wykonawca mimo pierwotnych założeń o samodzielnym wykonaniu tej części inwestycji, po konsultacji dostępnych na rynku systemów wentylacji, zdecydował się zastosować rozwiązania firmy HALTON jako najbardziej zaawansowane, efektywne i z punktu widzenia użytkownika najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Za realizację na etapie inwestycyjnym oraz nadal za użytkowanie tego systemu odpowiedzialny jest dr inż. Johan Nordenadler, Manager projektu, którego uczestnicy wyjazdu mieli okazję spotkać i posłuchać wykładu na temat wyboru rozwiązań wentylacyjnych dla Szpitala Karolinska w Sztokholmie. Przedstawiony został także historyczny aspekt podejścia do jakości powietrza i potrzeby jego poprawiania oraz podstawy budowy różnych systemów wentylacyjnych.

Nowoczesne rozwiązania wentylacyjne

W obrębie omawianego szpitala zainstalowano olbrzymi układ, w skład którego wchodzą między innymi: 5374 elementów dystrybucji powietrza, ponad 22.000 przepustnic i regulatorów przepływu, 1833 nawiewników z filtrem HEPA, łącznie 6.484 nawiewników, 130 okapów kuchennych, informacje uzupełniał na potrzeby zadawanych licznych pytań Dyrektor Sprzedaży w grupie Halton – Paweł Borowiecki.

W obrębie sal operacyjnych zainstalowano najnowocześniejszy system wymiany powietrza opierający się na uzyskiwaniu czystego powietrza przez rozcieńczanie turbulentnym jego przepływem. W obrębie sali operacyjnej nie znajdziemy typowego sufitu laminarnego, przestrzeń nad stołem operacyjnym jest wykorzystana do zawieszenia niezbędnego oprzyrządowania, co znacząco poprawia ergonomię pracy. Stosując to rozwiązanie uzyskano niewiarygodnie dobre wyniki czystości powietrza: <5 CFU (jednostek tworzących kolonię) w czasie zabiegu i w obecności 10 osób personelu na sali operacyjnej. Wszystko to nie przekraczając 35dB hałasu (a raczej jego braku). O odczuciach subiektywnych operowania na takiej sali w dalszej części artykułu.

Przedstawione słuchaczom podstawy zasad wentylacji na sali operacyjnej uzasadniały w klarowny sposób zastosowanie nowoczesnych metod, które potrafią spełnić oczekiwania wymagającego użytkownika. Każdy system wentylacji jest bowiem zależny od wielu czynników, między innymi od zastosowanych w obrębie sali operacyjnej ubrań i obłożeń. Zamiana tradycyjnej bawełny na barierowe ubrania jednorazowe może nawet kilkukrotnie polepszyć jakość powietrza.

Aktualnie według wygórowanych norm szwedzkich zastosowanie w obrębie bloku mają dwa systemy wentylacji: turbulentny, mieszający oraz tradycyjny laminarny. Wybór należy do inwestora ze zwróceniem uwagi na poziom wymagań czystości (niższe wartości CFU dla turbulentnego), wykorzystania i uniwersalności sali (szczególnie wykorzystanie sufitu, wysoce energooszczędny system, cisza środowiska pracy, brak odczuwalnego przepływu we wszystkich strefach sali).

Powyższe argumenty skłoniły inwestora w oglądanym obiekcie do zastosowania systemu turbulentnej, mieszającej wentylacji w celu uzyskania dwukrotnie niższej wartości od normy: <5 CFU/m3 podczas zabiegu operacyjnego przy obecności 10 osób na sali operacyjnej i zachowaniu 2000 l przepływu powietrza w ciągu sekundy. W przedstawianych salach operacyjnych stosuje się układ odzyskiwania (rekuperacji) z domieszką 20% świeżego powietrza. System ten pozwala na stworzenie nie tylko ergonomicznego, ale także przyjaznego dla użytkownika, z punktu widzenia ekonomicznego, środowiska pracy.

W obrębie pozostałych pomieszczeń szpitala szczególną uwagę zwróciły belki chłodzące – suchy system schładzania powietrza pozbawiony wentylatorów zaopatrywany w wodę lodową o parametrach około 15°C. Wysoka efektywność tego systemu, łatwość konserwacji oraz brak skraplania jest idealnym sposobem na panowanie nad temperaturą w gorących okresach roku. O skuteczności rozwiązań różnych rozwiązań w obrębie części szpitala, gdzie przebywa pacjent, informował starszy doradca klienta firmy Halton, Bengt Samuelsson. O rozwiązaniach dla laboratoriów zaś – inż. Rami Gagneur. Prostota użytkowania przedstawionych systemów skrywa ich zaawansowanie technologiczne. Użytkownik ustala proste parametry na czytelnych wyświetlaczach. Całość kontrolowana jest w sposób elektroniczny z możliwością współpracy z pozostałymi systemami oraz przekazywaniem do nich szczegółowych danych.

Czytaj także: Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu − największa inwestycja szpitalna w Polsce

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.