Współpraca między SOR-em a blokiem operacyjnym dlaszpitali.plWspółpraca między SOR-em a blokiem operacyjnym

Współpraca między szpitalnym oddziałem ratunkowym a blokiem operacyjnym

OPM_1_23_Joanna_Kempa_WSPOLPRACA_SOR_BLOK_OPERACYJNY_iStock-1043634590fot. iStock

Coraz więcej krajów na świecie wprowadza medycynę ratunkową jako podstawową specjalizację, zauważając taką potrzebę w opiece zdrowotnej (1). W Polsce specjalizację z medycyny ratunkowej można zdobyć już od 20 lat. Widoczne są więc jej istotne elementy w codziennej pracy. W artykule przedstawione są wybrane elementy, które determinują wysoką jakość opieki medycznej na etapie szpitalnego oddziału ratunkowego u pacjentów wymagających operacji.

Lokalizacja SOR-u i bloku operacyjnego w szpitalu

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) w Polsce posiada regulacje prawne, które opisują minimalne wymagania dla jego funkcjonowania. Aktem prawnym wykonawczym, zawierającym standardy dla SOR-u, jest rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, odwołujące się do Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (2, 3). Jedna z regulacji wskazuje na konieczność usytuowania SOR-u „na poziomie wejścia dla pieszych i podjazdu specjalistycznych środków transportu sanitarnego, z osobnym wejściem dla pieszych oddzielonym od trasy podjazdu specjalistycznych środków transportu sanitarnego” (2), co jest niezwykle ważne w kontekście dostępności i szybkości działania. N...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp