Medycyna precyzyjna przyszłością leczenia - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMedycyna precyzyjna przyszłością leczenia - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Medycyna precyzyjna przyszłością leczenia

Czy dla szpitali to raczej koszt, czy inwestycja?

Z mojego punktu widzenia jest to na pewno inwestycja. I jest to inwestycja konieczna oraz nieunikniona. Należy pamiętać, że ten koszt zwróci się w przyszłości, zatem warto wziąć to pod uwagę w planowaniu takich inwestycji. Rozwiązania związane z medycyną personalną czy sztuczną inteligencją są na świecie już wdrażane i GE Healthcare chce w Polsce pokazać swoje doświadczenia globalne związane z tym, jak stosują te rozwiązania inne kraje.

Przykładowo, Command Center zaczęliśmy instalować w latach 2012-2015 w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Aktualnie mamy kilkanaście takich rozwiązań zainstalowanych w Stanach Zjednoczonych i ten projekt wchodzi już do Europy. W tym miesiącu będziemy uruchamiać pierwszą taką instalację w Wielkiej Brytanii, a trwają już prace w kilkunastu innych ośrodkach w Europie. Rozmawiamy o tym również w Polsce i widzimy zainteresowanie oraz pozytywne opinie, więc możemy powiedzieć, że w Polsce także rozumiemy, że optymalizacja procesów medycznych to jedyna droga do redukcji kosztów w służbie zdrowia i kosztogennych procesów.

Ostatnio firma GE Healthcare otrzymała nagrodę AuntMinnie dla rodziny produktów AIR™ Coils jako najlepszej nowości wśród urządzeń radiologicznych w 2019 roku. Co wyróżnia tę grupę produktów na tle innych nowości w zakresie radiologii?

Jesteśmy bardzo dumni z tej prestiżowej nagrody i z faktu, że nasze produkty z grupy AIR™ Coils zostały docenione. My nazywamy je „game changerem”, ponieważ rzeczywiście zmieniają podejście do badania rezonansem magnetycznym. Odszyfrujmy tę magiczną nazwę – jest to rodzina elastycznych cewek do rezonansu magnetycznego. Każdy, kto miał robione badanie rezonansem magnetycznym, wie, jakie jest niekomfortowe.

Po pierwsze, pacjent musi zachować nieruchomą pozycję we wnętrzu aparatu skanującego, w którym jest narażony na hałas, a na dodatek zostaje przykryty ciężkimi, sztywnymi „płachtami”, czyli cewkami. Cewka jest kluczowym elementem badania rezonansem magnetycznym, ponieważ jest odbiornikiem sygnału i musi być umiejscowiona jak najbliżej obiektu badanego, czyli ciała pacjenta. Wszystkie dotychczas dostępne cewki były ciężkie i twarde, natomiast cewki AIR™ Coils to przełom – są wygodne, lekkie i miękkie, dlatego są nawet nazywane „kocykiem”. Technologia tej cewki polega na tym, że wszystkie elementy odbiorcze zostały zastąpione bardzo cienkimi i lekkimi elementami, które ubraliśmy w wygodną, elastyczną tkaninę. Pacjent nie odczuwa już tak niekomfortowego usztywnienia badanej części ciała.

Dodatkowo technologia wykonania cewki zdecydowanie poprawia jakość obrazowania. Z jednej strony − poprawiamy komfort pacjenta, z drugiej strony − poprawiamy wartość kliniczną dla lekarza. Mogę się pochwalić, że cewki AIR™ Coils zostały wybrane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w maju tego roku. WOŚP wybrał cztery urządzenia rezonansu magnetycznego z portfolio GE Healthcare z technologią AIR™ Coils, w związku z tym już teraz instalujemy pierwsze urządzenie w Polsce. Myślę, że w przyszłym roku w czterech szpitalach pediatrycznych w Polsce pojawią się nasze urządzenia z technologią AIR™ Coils. Komfort badania jest szczególnie ważny w przypadku dzieci, ponieważ możemy ograniczyć stres małego pacjenta. Będzie to zupełnie nowa odsłona badania rezonansem magnetycznym. Z tą technologią wiąże się bardzo ciekawa analogia. Myślę, że niewiele osób wie, że GE było producentem butów dla astronautów NASA, które były bardzo ciężkie. Teraz z kolei „ubieramy” naszych pacjentów w lekkie kocyki.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

Strategicznym celem jest aktywne wspieranie polskiego rynku medycznego i służby zdrowia. Myśląc o medycynie precyzyjnej, chcemy skupić się zwłaszcza na obszarach klinicznych. W Polsce największa liczba zachorowań i zgonów jest związana z chorobami kardiologicznymi oraz onkologicznymi, w związku z tym chcemy bardzo aktywnie brać udział w rozwoju medycyny personalizowanej, zwłaszcza w zakresie onkologii i kariologii. To jest cel strategiczny na najbliższe lata. Dodatkowo chcemy wspierać zarządzanie procesowe, chcemy poprawić i przyspieszyć opiekę nad pacjentem, pomóc lepiej wykorzystać kadrę medyczną, a także lepiej zaplanować budżet szpitalny i zoptymalizować koszty dzięki rozwiązaniom informatycznym.

Na koniec naszej rozmowy chciałabym wspomnieć o integralnym elemencie misji GE Healthcare, czyli o edukacji środowiska medycznego. Mamy wielkie osiągnięcia w tym zakresie – w ostatnio miałam przyjemność otrzymać statuetkę honorowego Mecenasa Kongresów Polskich. To potwierdza, że nasz duży wkład w konferencje, kongresy oraz warsztaty w Polsce jest znaczący i doceniany. Nasza edukacja nie dotyczy tylko lekarzy – wiele z naszych działań jest dedykowanych środowisku pielęgniarskiemu, środowiskom techników medycznych, pracownikom działów aparatury medycznej w szpitalach. Obecnie planujemy też rozwinąć i otworzyć nową część edukacji dedykowaną służbom IT w szpitalach. W tym roku zaczęliśmy także działania na rzecz pacjentów. Mamy dużo do zaoferowania jako GE Healthcare. Wierzę głęboko, że jeżeli połączymy naszą wiedzę i nasze doświadczenie, spojrzenie naszych decydentów w kierunku najnowszych trendów i dodamy do tego budżet dedykowany innowacjom, to będziemy mogli jako Polska stać się znaczącym graczem na rynku europejskim, u którego w sercu każdej decyzji jest zdrowie pacjenta.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.