Testy nieinwazyjne w diagnostyce zakażeń H. pylori - dlaszpitali.pl

Testy nieinwazyjne w diagnostyce zakażeń Helicobacter pylori

LAM_4_19_TESTY_NIEINWAZYJNE_iStock-646985836Fot. iStock

W diagnostyce zakażenia H. pylori wykorzystuje się testy inwazyjne związane z koniecznością wykonania badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz metody nieinwazyjne. Do testów nieinwazyjnych zalicza się: test oddechowy z użyciem mocznika znakowanego C13, test na obecność antygenu H. pylori w kale, metody serologiczne oraz molekularne.

Duże rozpowszechnienie zakażenia H. pylori w populacji oraz udowodniony związek zakażenia z rozwojem wielu chorób stały się przyczynkiem do rozwoju różnorodnych testów diagnostycznych mających zarówno umożliwić wykrycie (lub wykluczenie) zakażenia, jak i ocenić skuteczność zastosowanej terapii eradykacyjnej.

W diagnostyce zakażenia H. pylori wykorzystuje się testy inwazyjne związane z koniecznością wykonania badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz metody nieinwazyjne [1, 2].

Test oddechowy z użyciem mocznika znakowanego C13 (urea breath test – UBT)

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

• dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
  • praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
  • wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
  • pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi