Medyczne Laboratorium Diagnostyczne w dobie pandemii... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMedyczne Laboratorium Diagnostyczne w dobie pandemii... - dlaszpitali.pl

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne w dobie pandemii COVID-19

LAM_1_20_ZESPOL_ANTYFOSFOLIPIDOWY_iStock-627365560fot. Istock

SARS-CoV-2 to nowy szczep koronowirusa, który został zidentyfikowany w mieście Wuhan w Chinach. Epidemia rozpoczęła się od serii przypadków zapalenia płuc o nieznanej etiologii pod koniec 2019 roku. 30.01.2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła wybuch epidemii.

Według WHO SARS-CoV-2 (severe acute respiratory syndrome coronavirus-2) to koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2; jest to nowy typ wirusa wywołujący COVID-19. Zgodnie z definicją opublikowaną prze ECDC (European Center for Disease Control and Prevention) na potrzeby nadzoru sanitarno-epidemiologicznego mianem COVID-19 określa się każde potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, niezależnie od tego, czy wystąpiły objawy chorobowe.

Koronawirusy są wirusami odzwierzęcymi, co oznacza, że są przenoszone między zwierzętami i ludźmi. Szczegółowe badania wykazały, że SARS-CoV (epidemia z 2003 r.) był przenoszony z kotów cywetowych na ludzi, a MERS-CoV (epidemia z 2012 r.) z wielbłądów na ludzi. Sugeruje się, że wirusy SARS-CoV-2 wywołujące obecną epidemię są przenoszone przez nietoperze. Wiadomo również, że ssaki te mogą być rezerwuarem ok. 5 tysięcy koronawirusów podobnych do SARS-CoV-2.

Według wytycznych

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp