Laboratorium w klinice chorób zakaźnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLaboratorium w klinice chorób zakaźnych - dlaszpitali.pl

Laboratorium w klinice chorób zakaźnych

LAM_2-3_20_LABORATORIUM_W_KLINICE_CHOROB_ZAKAZNYCH_iStock-1208595556fot. Istock

Występująca pandemicznie choroba COVID-19 jest ostrym zakażeniem układu oddechowego, które w najcięższych przypadkach przebiega jako choroba wieloukładowa. Czynnikiem etiologicznym jest wirus SARS-CoV2, który został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku w chińskim mieście Wuhan.

Choroba COVID-19 ma najczęściej przebieg łagodny (40%) lub umiarkowany (40%), w ~15% ciężki z niewydolnością oddechową, w 5% dochodzi do zagrażających życiu powikłań, takich jak: zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), zespół zatorowo-zakrzepowy, sepsa, wstrząs septyczny, niewydolność wielonarządowa z objawami ostrego uszkodzenia nerek lub serca. Wśród czynników ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia oraz ryzyka zgonu wymienia się podeszły wiek oraz współistniejące choroby przewlekłe. W analizie wielowariantowej wykazano, że ryzyko zgonu jest wyższe u osób, u których przy przyjęciu do szpitala stwierdzano stężenie D-dimerów > 1 μg/L.

Podobnie jak w wielu chorobach zakaźnych w rozpoznawaniu, prognozowaniu przebiegu oraz leczeniu choroby istotną rolę pełni diagnostyka laboratoryjna. Na podstawie przebiegu choroby wyodrębniono następujące postacie kliniczne choroby: łagodna, klasyczna, ciężka oraz krytyczna. W praktyce klinicznej kluczowe znaczenie ma wczesna identyfikacja pacjentów z przewidywanym ciężkim przebiegiem choroby. Wyniki badań laborator...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp