Przygotowanie pacjentów do badań laboratoryjnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrzygotowanie pacjentów do badań laboratoryjnych - dlaszpitali.pl

Analiza przygotowania pacjentów do badań laboratoryjnych

W ramach wykonywania przez nas na co dzień czynności diagnostyki laboratoryjnej przeprowadzono autorskie anonimowe badania ankietowe. Na badanie to składało się pięć rodzajów ankiet w zależności od materiału jaki pacjent oddawał do analizy.

Diagnostyka laboratoryjna stanowi nieodłączny element procesu diagnostyczno – terapeutycznego. Na wynik badania laboratoryjnego, który dla lekarza jest źródłem informacji o stanie zdrowia pacjenta mają wpływ zarówno czynniki przedanalityczne jak i analityczne (1). Szacuje się, że ok. 75% wszystkich błędów stanowią błędy przedlaboratoryjne (2). Jednym z pierwszych etapów fazy przedlaboratoryjnej jest niewątpliwie przygotowanie pacjenta do badań. Zdarza się, że wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważne jest prawidłowe przygotowanie się do badań, bowiem w głównej mierze to właśnie od tego zależy wiarygodność ich wyników. Jeżeli pacjent wykonuje badania laboratoryjne zlecone przez lekarza i nie został on wcześniej przez niego poinstruowany jak przygotować się do nich, wówczas personel medyczny pobierający czy przyjmujący materiał do badań w punkcie pobrań jest za to odpowiedzialny. To właśnie pielęgniarka, technik analityki medycznej czy diagnosta laboratoryjny powinien dopilnować, aby przygotowanie pacjenta było prawidłowe. W pierwszej fazie diagnostyki niezwykle istotne jest także właściwe pobranie próbki i postępowanie z materiałem badanym, aby uniknąć nieprawidłowości wynikających z błędu przedanalitycznego, ponieważ mogą one prowadzić do mylnych w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

Otrzymasz dostęp do:
  • wybranych artykułów merytorycznych z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • praktycznych wskazówek oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali,
  • komentarzy ekspertów, aktualności z branży oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w ochronie zdrowia,
  • raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
zarejestruj się