Największy w Polsce implant wszczepiono dziecku... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNajwiększy w Polsce implant wszczepiono dziecku... - dlaszpitali.pl

Wszczepiono największy w Polsce implant w sercu dziecka

opm-najwiekszy-w-polsce-implant-w-sercu-dziecka

Największy jak dotąd implant w Polsce, wypełniający ubytek międzykomorowy serca dziecka, wszczepiono w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Młody pacjent czuje się dobrze. Został już wypisany do domu.

Implant (PFM LVSD COIL) zajął między komorami serca ubytek mierzący 7-8 mm. Jest bardzo przyjazny sercu. Większe implanty były wszczepiane, ale dorosłympowiedział operujący dr Piotr Weryński, kierownik Kliniki Kardiologii USD.

Podkreślił, że lekarze ubytek w sercu uzupełnili przez naczynia krwionośne bez otwierania klatki piersiowej i rozcinania serca.

Tak duży ubytek międzykomorowy u takiego pacjenta byłby zamykany chirurgicznie i w zasadzie w każdym ośrodku taki pacjent byłby zakwalifikowany do leczenia chirurgicznegoocenił dr Weryński, zwracając uwagę, że otwarcie klatki piersiowej i rozcięcie serca wiążą się z dużym urazem.

Pacjentowi krakowskiego szpitala nakłute zostały żyła i tętnica i przez nie wprowadzono specjalny cewnik. W cewniku znalazł się implant w postaci długiej nitki ze specjalnego stopu metali. Materiał ten miał zaprogramowaną pamięć kształtu i wielkości, jakie ostatecznie ma przybrać w luce serca.

Implant ma odpowiednią wielkość, kształt i jest elastyczny, ugina się do różnych kształtów, pracuje z sercemwyjaśnił dr Weryński.

Implant wszczepiono na początku lipca. Po trzydniowym pobycie w szpitalu 17-letni pacjent został wypisany do domu, czuje się dobrze. Implant na zawsze pozostanie w jego sercu.

Ubytek międzykomorowy powoduje, że część krwi ucieka z lewej komory i płynie do krążenia płucnego, zamiast płynąć do aorty i krążenia systemowego. Przez tę wadę serce szybciej się męczyło, wyczerpywały się te rezerwy, które miały wystarczyć na wiele lat. Był to olbrzymi ubytek, który został teraz szczelnie zamkniętywyjaśnił kierownik Kliniki Kardiologii USD.

Objawy ubytku międzykomorowego to m.in. szybsze męczenie się dziecka i gorsza tolerancja wysiłku. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest minimalny, efekty operacji są widoczne szybko.

Beata Kołodziej

Źródło: PAP – Nauka w Polsce