Innowacyjny tomograf J-PET zaprezentowano w Krakowie - dlaszpitali.pl

Innowacyjny tomograf J-PET zaprezentowano w Krakowie

opm-dlaszpitali-diagnostyka-obrazowa
fot. iStock

J-PET – pozytonowy tomograf emisyjny zaprojektowany i wykonany w Zakładzie Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim zaprezentowano w Krakowie. Urządzenie różni się znacząco od tradycyjnych tomografów PET.

Użycie detektorów polimerowych, które są kilkudziesięciokrotnie tańsze niż tradycyjnie używane detektory nieorganiczne, w połączeniu z w pełni cyfrową elektroniką pozawalają na stworzenie modularnego i kompaktowego tomografu. Unikalny sposób zbierania informacji o miejscu koincydencji w oparciu o dokładny czas rejestracji fotonów emitowanych z ciała pacjenta, pozwala na wykorzystanie zupełnie nowych metod obrazowania pacjenta opartych na rozpadach wielofotonowych, które nie były dotychczas nigdzie wykorzystywaneczytamy w komunikacie prasowym przesłanym przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

Po latach prac, jak stwierdzają autorzy komunikatu, można mówić o wielkim sukcesie całego zespołu złożonego z inżynierów, lekarzy i naukowców. Wśród nich znaleźli się również pracownicy Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Czytaj także: Przewodnik po tomografii komputerowej – dobór urządzenia w oparciu o wymagania prawne

Profesor Wojciech Wiślicki, dyrektor Departamentu Badań Układów Złożonych NCBJ wyjaśnia, że Centrum Informatyczne Świerk opracowało oprogramowanie do analizy i symulacji danych przeznaczone dla J-PET.

Symulacje pozwoliły na ocenę urządzenia zgodnie ze standardami NEMA (National Electrical Manufacturers Association – NEMA) dla urządzeń diagnostycznych – dodaje.

Nasz zespół opracował również metody rekonstrukcji sygnałów w systemie akwizycji danych oraz rekonstrukcji obrazu ciała pacjenta – dodaje dr inż. Wojciech Krzemień.

Rekonstrukcja wykonywana jest trzema sposobami, dzięki czemu uzyskuje się rozdzielczość obrazu lepszą niż 1 cmpodkreśla prof. Wiślicki.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.