Należy zwiększać udział nowoczesnych kanałów komunikacji cyfrowej - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNależy zwiększać udział nowoczesnych kanałów komunikacji cyfrowej - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Należy zwiększać udział nowoczesnych kanałów komunikacji cyfrowej

Czy pacjenci oraz personel medyczny chętnie korzystają z elektronicznej dokumentacji medycznej?

Korzystają coraz częściej, choć to dopiero niewielka część potencjału, jaki naszym zdaniem drzemie w wykorzystaniu EDM. Niewątpliwie konieczne jest prowadzenie szerokiej akcji informacyjnej nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród personelu medycznego. Pacjent często pobiera dokumentację, aby ją komuś pokazać czy przekazać do konsultacji, zatem skłonność specjalistów medycznych do korzystania z EDM także powinna rosnąć. Personel medyczny zauważa już, że nie musi tracić czasu na bieganie z dokumentacją medyczną po szpitalu, czy na żmudne analizowanie papierowej historii choroby, nie mówiąc już o potrzebie jej kopiowania. Z kolei dla lekarza prowadzącego mały gabinet bezpieczeństwo przechowywania dokumentacji medycznej jego pacjentów nie musi być już problemem. Zadba o to repozytorium EDM.

Jaki jest odbiór pacjentów korzystających z dedykowanej im aplikacji Asseco Informacje Medyczne?

Pacjenci zwracają szczególną uwagę na skrócenie czasu pozyskania informacji o wynikach badań. Nie wymaga to już wizyty w jednostce medycznej, a w przypadku osób leżących na oddziałach nie generuje kolejek do dyżurek; pacjenci nie muszą co chwilę dopytywać, czy wynik się już pojawił.

Coraz częściej wykorzystywana jest opcja udostępnienia dokumentacji przez pacjenta i dlatego postanowiliśmy na przełomie roku uruchomić ten kanał także dla lekarzy pracujących w szpitalach. To znacząca zmiana w procesie „donoszenia” dokumentacji, o której zapomniano w czasie przyjęcia do jednostki medycznej. To także możliwość dostarczania wszelkiego rodzaju dzienniczków pomiarów własnych, których prowadzenie wspiera aplikacja Moje Pomiary. Pacjent wybiera odpowiednie pomiary, przygotowuje z nich dokument i przy pomocy Informacji Medycznych wysyła do swojego lekarza. W jednostce medycznej lekarz sam decyduje, czy dołączyć przesłany dokument do dokumentacji pacjenta. Nie musi go skanować, opisywać czy wiązać z archiwum pacjenta. To wersja cyfrowa, więc od razu może trafić do elektronicznej teczki leczenia.

Cieszy nas także potencjał rozwojowy aplikacji mobilnych wskazywany przez pacjentów. Już niedługo udostępnimy funkcjonalność, która „uwolni” ich od siedzenia pod ekranami pokazującymi kolejność w kolejce do gabinetów. „Przecież to wszystko może być widoczne na telefonie” możemy powtórzyć za użytkownikami naszych aplikacji.

A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa danych w ramach aplikacji?

Stosujemy sprawdzone mechanizmy szyfrowania komunikacji i ograniczania dostępu do danych. Wprowadziliśmy proces bezpośredniego potwierdzania tożsamości i autoryzację komunikacji z poszczególnymi jednostkami medycznymi.

Co najważniejsze, w przeciwieństwie do standardowych portali pacjenta, sami nie gromadzimy danych pacjentów, a jesteśmy jedynie narzędziem komunikacji pomiędzy nimi a jednostkami medycznymi.

Od 1 stycznia 2021 roku zaczną obowiązywać e-skierowania. Czy oferowane przez Państwa rozwiązania są dostosowane do nowych wymogów?

Nasze rozwiązania zawsze dostarczają odpowiednie funkcjonalności w wymaganych terminach. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Co więcej, utrzymujemy bezpośrednią współpracę z Centrum e-Zdrowia i tak jak w przypadku innych e-usług, w ostatnim miesiącu bierzemy aktywny udział w kolejnej inicjatywie, jaką jest pilotaż Wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej i Zdarzeń Medycznych przez platformę P1.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.