Z pacjentami i dla pacjentów. Zbliża się I Forum “Serce Pacjenta” PTK - dlaszpitali.pl

Z pacjentami i dla pacjentów. Zbliża się I Forum “Serce Pacjenta” PTK

Forum-Serce-Pacjenta
fot. Konferencja Forum „Serce Pacjenta”

Już 28 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rusza pierwsza edycja Forum “Serce Pacjenta”, wydarzenia, którego celem jest edukacja pacjentów kardiologicznych w zakresie chorób sercowo-naczyniowych. Organizatorem tego wyjątkowego spotkania największych polskich ekspertów w dziedzinie kardiologii z chorymi oraz ich rodzinami jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w partnerstwie z piętnastoma organizacjami pacjenckimi i senioralnymi z całej Polski.

Wszystko po to, aby o trudnych materiach mówić łatwo i przystępnie, wyjaśniając często niezrozumiałą terminologię medyczną czy skomplikowaną ścieżkę systemu. Jak bowiem podkreślają organizatorzy, osiągnięcie celu terapeutycznego bez aktywnego udziału chorego jest niemożliwe. Na przeszkodzie stoi jednak niska świadomość pacjentów, czym tak właściwie jest ich własna choroba oraz jak skutecznie ją leczyć. Perspektywę obu środowisk -– lekarskiego i pacjenckiego – przedstawiła dr n. med. Marta Kałużna-Oleksy kardiolog z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu i Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, a zarazem prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca.

Jako osoba ściśle współpracująca z pacjentami widzę ogromną potrzebę edukacji za pośrednictwem ustalonych i koordynowanych programów. Choć dostęp do wiedzy jest dziś nieograniczony, musimy podkreślić, że nie zawsze są to odpowiednie treści. Korzystając ze źródeł ogólnodostępnych np. w internecie, często jesteśmy narażeni na uzyskanie nieprawdziwych, niepotwierdzonych lub nieaktualnych informacji, co może być wręcz jeszcze bardziej niebezpieczne niż zupełny brak wiedzy w danym zakresietłumaczy dr Kałużna-Oleksy.

Czytaj także: Nowe technologie na pomoc pacjentom z arytmiami

PTK zacieśnia współpracę z pacjentami

Jedną z odpowiedzi na powyższy problem, którą proponuje dziś Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, jest zacieśnienie współpracy między lekarzami a pacjentami w zakresie podnoszenia świadomości społecznej na temat chorób sercowo-naczyniowych, których symbolicznym początkiem jest właśnie I Forum “Serce Pacjenta”. To jednak nie wszystko. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, prezes-elekt PTK i członek Komitetu Organizacyjnego, oba środowiska powinny jeszcze aktywniej połączyć siły, aby prowadzić wspólny dialog z decydentami.

Chcemy odnaleźć efektywną formę stałej współpracy: wymiany myśli, prowadzenia programów edukacyjnych, warsztatów, kampanii medialnych, ale też debaty z Ministerstwem Zdrowia czy Narodowym Funduszem Zdrowia. Być może będzie to komitet ds. współpracy PTK ze stowarzyszeniami pacjenckimi, który zostanie utworzony przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Musimy działać razem w sposób ciągły i ustawicznymówi prof. Witkowski.

Z prof. Adamem Witkowskim zgadza się Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów – jednego z partnerów I Forum “Serce Pacjenta”.

Pragniemy wspólnie opracowywać stanowiska i rekomendacje zmian systemowych, bo dopiero one mają szansę poprawić stan opieki wszystkich pacjentów w całej Polsce, niezależnie od tego, gdzie mieszkają czy jaki mają status społeczno-ekonomiczny. Choroby sercowo-naczyniowe to ogromne wyzwanie, potrzebujemy nie tylko edukacji zdrowotnej czy stałych kampanii pomagających zmienić nawyki, ale również rozwiązań, które pozwolą udrożnić dostęp do opieki ambulatoryjnej czy w sytuacjach interwencjidodaje Ambroziewicz.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.