Fundusze norweskie i EOG w Polsce... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plFundusze norweskie i EOG w Polsce... - dlaszpitali.pl

Nowa edycja Funduszy Norweskich i EOG w Polsce

opm-fundusze-norweskie-i-eog-w-polsce

Umowy w sprawie nowych programów – w tym programu zdrowie – podpisali 13 września minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński i Olav Myklebust, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce. W konferencji wziął też udział podsekretarz ministerstwa zdrowia, Sławomir Gadomski.

„Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej” – to hasło, które promują Fundusze norweskie i EOG przy okazji III edycji inaugurowanej 13 września.

Nowa edycja

Do tej pory Polska zagospodarowała ponad 1 miliard euro i zrealizowała setki projektów dzięki wsparciu Funduszy norweskich i EOG. Niezmiennie pozostajemy największym beneficjentem tych środków. W ramach inaugurowanej właśnie III edycji pula wynosi ponad 809 milionów euro, czyli prawie 3,5 miliarda złotychpodkreślał minister Jerzy Kwieciński.

Fundusze norweskie i EOG umożliwiły uruchomienie trzech pierwszych programów: „Edukacja”, „Badania” i „Rozwój Lokalny”. Dzięki dzisiejszemu podpisaniu umów w sprawie realizacji czterech kolejnych programów: „Kultura”, „Sprawy Wewnętrzne”, „Zdrowie”, „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”, zdecydowana większość Funduszy edycji 2014-2021 staje się dostępna do wykorzystania.

Czytaj także: Nowe mammografy i wyposażenie zakładów radioterapii dla placówek medycznych z całej Polski

Fundusze na zdrowie

Ministerstwo Zdrowia będzie operatorem programu „Zdrowie”, wdrażanego we współpracy z Norweskim Dyrektoriatem do Spraw Zdrowia. Budżet programu to ponad 23,5 miliona euro (20 milionów euro stanowią środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego i  ponad 3,5 miliona euro wkład krajowy).

Ministerstwo Zdrowia bierze udział już w trzeciej edycji funduszy norweskich, co wskazuje na fakt, że zdrowie Polaków jest traktowane przez nas bardzo poważnie. Program „Zdrowie” oferuje szerokie spektrum działań w obszarze telemedycyny i polityki e-zdrowia, zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem opieki psychiatrycznej, dzięki którym, mam nadzieję, znacząco zmniejszymy społeczne nierówności w zdrowiupokreślił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Źródło: zdrowie.gov.pl