Osseointegracja – w krakowskim szpitalu wykonano nowatorski zabieg

Nowatorski zabieg protezowania dla pacjentów po amputacjach

opm-dlaszpitali-osseointegracja-nowatorski-zabieg-protezowania
fot. materiały prasowe

W krakowskim Szpitalu na Klinach dr Horst Aschoff wykonał pierwsze w Polsce zabiegi osseointegracji u pacjentów będących po amputacji kończyn.

Osseointegracja to nowoczesna metoda protezowania. Polega na śródkostnym wszczepieniu implantu (endoprotezy), który następnie mocuje się bezpośrednio do zewnętrznych elementów protezy (egzoprotezy). W praktyce oznacza to bezpośrednie strukturalne i funkcjonalne połączenie między żywą kością a powierzchnią implantu. Dzięki temu możliwe jest stabilne mocowanie między przebudowanymi biologicznymi tkankami a implantem tytanowym.

Osseointegracja szansą na nową jakość życia dla pacjentów po amputacjach

Amputacja kończyny to zdarzenie wpływające radykalnie na jakość życia, mobilność i udział w codziennych czynnościach. 

– Osseointegracja to aktualnie największa ewolucja w operacyjnym zaopatrywaniu pacjentów po amputacjach, która stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnej protezy z lejem. Osseointegracja umożliwia pacjentom po amputacji nowy poziom kontroli ruchów i funkcjonalności, a co za tym idzie, lepsze chodzenie, poruszanie się po nierównym terenie oraz przekazywanie bodźców z podłoża w sposób zbliżony do naturalnego, których nie można doświadczyć w konwencjonalnych protezach lejowychpodkreśla dr Horst Aschoff, jeden z nielicznych na świecie specjalistów, który zajmuje się tematem osseointegracji od ponad 15 lat.

Dotychczas pacjenci, aby wykonać tę procedurę, zmuszeni byli do wyjazdu za granicę – głównie do Niemiec, Holandii czy Szwecji.

W prowadzonych w Szpitalu na Klinach terapiach właśnie jakość życia pacjentów po zabiegach jest jedną z kluczowych wartości. Ze wzruszeniem wsłuchujemy się w opisy doświadczeń pacjentów, którzy przeszli zabiegi osseointegracji i nie kryją swojej radości i satysfakcji. Opowiadają, jak chodzą po górach, uprawiają sport, odzyskali czucie podłoża, nie cierpią z powodu bólu i ograniczeń – mówi Joanna Szyman, prezes Grupy Neo Hospital.

Dla kogo zabiegi osseointegracji?

Metoda osseointegracji rekomendowana jest pacjentom po amputacji kończyn dolnych i górnych. Szczególnie polecana jest osobom aktywnym oraz tym, które chcą wrócić do pracy wiążącej się z wykonywaniem aktywności fizycznej. Przyczynami amputacji są różne wady wrodzone, istniejące choroby (miażdżyca) lub traumy takie jak wypadki komunikacyjne, czy wypadki przy pracy (zmiażdżenia, wyrwania, porażenia prądem elektrycznym itp.).

Niestety zabiegów osseointegracji nie można przeprowadzić u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą, po amputacjach związanych ze słabym krążeniem krwi np. w wyniku miażdżycy oraz u tych, u których występują choroby naczyniowe operowanej kończyny – dodaje dr Horst Aschoff.

Jakie są korzyści z zastosowania osseointegracji?

Chociaż protezy z osseointegracją są stosunkowo nowe w porównaniu z innymi systemami protetycznymi, szybko zyskały globalną akceptację i popularność wśród protetyków i ortopedów. Specjaliści zwracają uwagę na wiele unikalnych zalet, w tym w szczególności na ich mobilność, wytrzymałość i łatwość użycia. Jak podkreśla Mariusz Grela, prezes Rzeszowskich Zakładów Ortopedycznych, będących dystrybutorem protez do osseointegracji: Wszyscy pacjenci po zabiegach osseointegracji opisują życie z nową endo-egzoprotezą jako rewolucyjną zmianę, która wpływa na jego jakość. Dla przykładu jeden z pacjentów nową protezę porównał do sytuacji, w której zdjąłby zbyt ciasny but i po kilkunastu godzinach jego noszenia mógł chodzić bosą stopą z niesamowitą ulgą, lekkością i płynnością chodzenia i możliwością czucia podłoża jak przed amputacją.

Wśród korzyści płynących z zastosowania osseointegracji najczęściej wymienia się lepszą kontrolę nad protezą i jej stabilność, naturalny ruch stawu biodrowego, który wpływa na płynny i bezpieczny chód oraz poprawę propriocepcji, tj. czucia głębokiego. Wibracje dotykowe implantu np. podczas uderzenia o ziemię podczas chodzenia mogą być przenoszone na naturalną kość pacjenta, co pomaga im płynniej chodzić i bardziej efektywnie przenosić całą siłę kikuta na protezę. Zastosowanie osseointegracji pozwala również uniknąć typowych dla protez lejowych problemów, takich jak dolegliwości skórne, konflikt tkanek miękkich z lejem, ból lub brak stabilności podczas noszenia protezy, co ostatecznie często prowadzi do  trudności w rehabilitacji pacjentów i złych wyników funkcjonalnych.

Osseointegracja to dla pacjentów ogromna zmiana funkcjonalna w codziennych czynnościach. Endo-egzoproteza pozwala na całkowitą swobodę ruchów we wszystkich kierunkach, pokonywanie dłuższych dystansów oraz na możliwość założenia oraz ściągnięcia protezy w pozycji siedzącej w kilka sekunddodaje Mariusz Grela.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj więcej: System SGRT zadba o precyzję i bezpieczeństwo w czasie radioterapii

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.