Operacja z jednoczasowym użyciem techniki robotycznej i laparoskopowej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOperacja z jednoczasowym użyciem techniki robotycznej i laparoskopowej - dlaszpitali.pl

Operacja z jednoczasowym użyciem techniki robotycznej i laparoskopowej

opm-dlaszpitali-operacja-z-jednoczasowym-uzyciem-techniki-robotycznej-i-laparoskopowej

Warszawski szpital przeprowadził zaawansowany zabieg – jednoczasową operację prostaty w asyście robota da Vinci z laparoskopową resekcją guza żołądka. To procedura unikatowa ze względu na połączenie techniki laparoskopowej i robotycznej.

We wrześniu pod opiekę zespołu medycznego Szpitala Medicover trafił pacjent, u którego stwierdzono podejrzane zmiany zarówno w prostacie, jak i w żołądku. Pacjent został przyjęty do Oddziału Urologii z powodu gruczolaka prostaty znacznie utrudniającego oddawanie moczu. Ponieważ w okresie poprzedzającym hospitalizację chory przebył masywne krwawienie z przewodu pokarmowego, wykonano u niego gastroduodenoskopię. W trakcie badania zlokalizowano obecność owrzodzenia w dnie żołądka, w obrębie stwierdzonego tam nacieku. W wyniku dalszej diagnostyki, tj. tomografii komputerowej i biopsji, rozpoznano u pacjenta guz typu GIST o średnicy ok 5 cm.

W związku z tym zespół lekarski podjął decyzję o jednoczasowym wykonaniu dwóch operacji: najpierw resekcji prostaty w asyście robota da Vinci, a następnie laparoskopowej resekcji rękawowej żołądka, w trakcie której wycięto guz z marginesem.

Zabieg robotyczny przeprowadził dr n. med. Paweł Salwa, kierownik Oddziału Urologii Szpitala Medicover, który jest najbardziej doświadczonym operatorem da Vinci w Polsce. Operację resekcji żołądka przeprowadził z kolei dr hab. n. med. prof. UJK Maciej Kielar, Kierownik Oddziału Chirurgii Szpitala Medicover.

Operacja trwała ok. 3 godzin, a chory w trzeciej dobie po operacji opuścił szpital w dobrym stanie ogólnym. Aktualnie oczekujemy na wyniki badań histopatologicznych materiału resekcyjnego, celem ustalenia dalszego postępowaniamówi dr n. med. Paweł Salwa.

Łączone zabiegi operacyjne są szczególnie wartościowe u chorych z patologiami współistniejącymi, wymagającymi leczenia operacyjnego.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technik małoinwazyjnych – laparoskopii i robotyki. Możliwość łącznego wykonania dwóch procedur w tym samym zabiegu oznacza wiele korzyści dla pacjenta: unika dwóch operacji, dwóch znieczuleń i dwóch rekonwalescencji, co oznacza dla niego szybszy powrót do formy, mniejsze ryzyko, a także niższy kosztmówi prof. Maciej Kielar.

W Szpitalu Medicover do tej pory wykonano łączone zabiegi laparoskopowe, m.in.: jednoczasową resekcję rękawową żołądka i cholecystektomię czy jednoczasową operację zaawansowanej endometriozy i resekcję kątnicy. Po raz pierwszy jednak połączona została technika laparoskopowa i robotyczna.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Roboty chirurgiczne w Polsce – rosnące zapotrzebowanie