Bezpieczeństwo na bloku operacyjnym − stół operacyjny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBezpieczeństwo na bloku operacyjnym − stół operacyjny - dlaszpitali.pl

Bezpieczeństwo na bloku operacyjnym − stół operacyjny

opm-dlaszpitali-bezpieczenstwo-na-bloku-operacyjnym-stol-operacyjnyfot. iStock

Stół operacyjny jest wyrobem medycznym, który ma niebagatelne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi, zwłaszcza poprzez zastosowanie różnych nowatorskich rozwiązań gwarantujących m.in. komfort cieplny (systemy grzewcze) czy bezpieczne ułożenie na stole (materace z pamięcią kształtu, stabilizatory).

Stół operacyjny to podstawowy element wyposażenia sali operacyjnej. Producenci stołów operacyjnych oferują wiele różnych rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta i poprawę ergonomii pracy. Stół operacyjny, najogólniej rzecz biorąc, składa się z podstawy i blatu zbudowanego z segmentów, których liczba może być różna. Segmenty te są łączone, najczęściej na zasadzie szybkozłączy (sworzeń − gniazdo).

Najczęściej wybierane są stoły operacyjne z blatem przeziernym dla promieni RTG. Istnieją też stoły operacyjne fluoroskopowe, które charakteryzują się tym, że podstawa stołu jest umieszczona bliżej głowy pacjenta, co umożliwia łatwe manewrowanie ramieniem C w czasie zabiegu. Stoły te są najczęściej stosowane w chirurgii naczyniowej.

Celem pracy jest opisanie podstawowych parametrów stołów operacyjnych i zasad bezpiecznego postępowania z nimi przed operacją, w jej trakcie i po operacji.

Najogólniej rzecz biorąc, stoły można podzielić na stacjonarne i mobilne. Stoły mobilne mogą mieć różnego typu udogodnienia, na przykła...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp