Postcovidowe zasady projektowania obszarów SOR, izby przyjęć i przychodni przyszpitalnych - dlaszpitali.pl

POM_5_22_Michal_Grzymala-Kazlowski_PROJEKTOWANIE_SOR_IZB_PRZYJEC_I_PRZYCHODNI_1fot. arch. ARCHIMED

Pandemia COVID-19 wymusiła zmiany przestrzenne i organizacyjne w systemie przyjmowania pacjentów do szpitala. W początkowym okresie pandemii szpitale stawiały namioty lub kontenery stanowiące miejsca oczekiwania, a później testowania pacjentów. Były to rozwiązania doraźne i z biegiem czasu zostały zastąpione bardziej trwałymi, acz ciągle tymczasowymi rozwiązaniami pozwalającymi na segregację pacjentów podejrzewanych o zakażenie COVID-19.

Artykuł ten jest próbą podsumowania doświadczeń autora (m.in. przy projektowaniu modułowego szpitala COVID przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie) i przeglądem obecnego stanu wiedzy w zakresie projektowania postcovidowych przestrzeni działów szpitalnych przyjmujących pacjentów „zewnętrznych”. Działania projektowe mające na celu optymalizację przyjęć do szpitala i poprawę bezpieczeństwa pacjentów i personelu dotyczyły głównie obszarów SOR, izby przyjęć i przychodni przyszpitalnych. Tym właśnie obszarom poświęcony jest ten artykuł.

Przestrzenie pierwszego kontaktu pacjenta ze „szpitalem” powinny być projektowane zgodnie z zasadami projektowania bezpiecznego po...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

• dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
  • praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
  • wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
  • pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi