Aktualne wymogi higieniczno-sanitarne na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii
Ciągły rozwój intensywnej terapii i rozbudowa oddziałów sprzyja wprowadzaniu nowych technik terapii w tym zakresie. Ma to pozytywny wpływ na jakość oferowanej opieki medycznej, ale powinno też wpływać na racjonalne podejście do przepisów.
Odziały anestezjologii i intensywnej terapii ze względu na funkcję, jaką pełnią, uznawane są za obiekty o szczególnym znaczeniu sanitarnym.
Jednostki te powinny być tak zaprojektowane, wykonane i urządzone, aby ich pomieszczenia zapewniały właściwe warunki sanitarne dla chorych, personelu medycznego i innych pracowników.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2015 r., poz. 618 z późn. zm.) w art. 22 ust 1 mówi, że pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą powinny odpowiadać wymaganiom odpowiednim do rodzaju wykonywanej działalności leczniczej oraz zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Podstawowymi aktami wykonawczymi do ww. ustawy są: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz.U. z 2012 r., poz. 739) oraz Rozporządzenie Ministra Zdr...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online