W odpowiedzi na potrzeby współczesnego szpitala - relacja z VIII Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny - Strona 3 z 4 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW odpowiedzi na potrzeby współczesnego szpitala - relacja z VIII Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny - Strona 3 z 4 - dlaszpitali.pl
Reklama

W odpowiedzi na potrzeby współczesnego szpitala – relacja z VIII Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny

Przerwa na kawę w strefie wystawców
Przerwa na kawę w strefie wystawców

Co zmieniły wojna i pandemia w służbie zdrowia

Zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia, spowodowane początkowo pandemią, a aktualnie wojną na Ukrainie, przybliżyła Aniela Złotkowska, technolog medyczny, właściciel pracowni EDAN – Usługi Projektowe i Konsulting. Prelegentka zwróciła uwagę, że pandemia COVID-19, poza jej oczywistym, negatywnym wpływem na całość funkcjonowania placówek medycznych, ostatecznie przyniosła służbie zdrowia także kilka pozytywnych aspektów, m.in. poprzez: powstanie sieci szpitali zakaźnych, szpitali tymczasowych (które dodatkowo udało się wyposażyć w sprzęt oraz znaleźć dodatkowy personel), opracowanie przepisów, które pozwoliły uporać się z początkowym chaosem oraz procedur postępowania w trakcie trwania pandemii.

Omawiając temat wojny, prelegentka podkreśliła przede wszystkim, że do naszego kraju przybyło około 3,5 miliona ukraińskich obywateli (nie licząc rannych żołnierzy), którym przyznano pełne prawa do korzystania z naszego systemu opieki zdrowotnej. Ponadto stworzono miejsca szpitalne dla rannych żołnierzy. Prelegentka zaznaczyła jednak, że stan wojny za wschodnią granicą wiąże się także z innymi zagrożeniami dla systemu opieki zdrowotnej, jak np.: incydenty zagrażające cyberbezpieczeństwu placówek medycznych, w większości których nie ma zabezpieczeń przez atakami hakerskimi, brak niektórych specjalistów, zwłaszcza koronerów, oraz zwiększona ilość odpadów medycznych – brak systemowej organizacji ich odbioru, wywozu czy segregacji odpadów przeznaczonych do specjalistycznej utylizacji.

Następnie prelegentka przedstawiła rozwiązania, które mogłyby pomóc w przyszłości uniknąć takich sytuacji. Wyjaśniła, jak znaczącą rolę odgrywają w tym przypadku systemy budownictwa modułowego, powołując się na przykłady szpitala w Bolesławcu – błyskawicznie zbudowanego pawilonu zakaźnego na 78 łóżek, który po spełnieniu swojej funkcji podczas pandemii został bez większego problemu zamieniony na oddział czy szpitala polowego, który powstał w pobliżu lotniska Kraków-Balice.

Klimatyzacja obiektów szpitalnych

Aktualne rozwiązania oraz obowiązujące wytyczne dotyczące klimatyzacji obiektów szpitalnych omówi Andrzej Różycki, ekspert Pracodawców RP, rzeczoznawca budowlany RZE, rzeczoznawca branżowy PZITS oraz wiceprezes Zarządu ENGIE SAR. Prelegent na początku omówił rodzaje zagrożeń dla czystości występujące na salach operacyjnych, dzieląc je na zanieczyszczenia pyłowe i bakteriologiczne. Przytoczył także podstawowe dokumenty, charakteryzujące poziom zanieczyszczeń w odniesieniu do ich rozmiarów, czyli: normę PN-EN ISO 14644-1:2016-03 Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane Część 1: Klasyfikacja czystości powietrza na podstawie stężenia cząstek oraz normę PN-EN 17141 Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane – Kontrola zanieczyszczenia biologicznego.

Następnie przybliżył wytyczne projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz określił problemy z wentylacją na salach, porównując stare i nowe wytyczne wg norm. Prelegent podkreślał także, że podstawowym zadaniem wentylacji jest zachowanie czystości poprzez: usunięcie zanieczyszczeń wewnętrznych, wymianę powietrza oraz zapewnienie nadciśnienia w celu niedopuszczenia do napływu zanieczyszczeń z otoczenia. Jednak równie ważne, jak zaznaczył Różycki, jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności nawiewanego powietrza, co wpływa m.in. na komfort i wydajność pracy personelu oraz namnażanie się mikroorganizmów na wewnętrznej powierzchni filtrów i w pomieszczeniu.

Budowa i modernizacja obiektów szpitalnych

Na pytanie, jak prawidłowo zaplanować inwestycję podczas budowy lub modernizacji obiektów szpitalnych, odpowiedział podczas swojego wystąpienia Michał Marek, zastępca Kanclerza ds. Inwestycyjno-Technicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Scharakteryzował on możliwości realizacji projektów na podstawie dwóch metodyk: kaskadowej (PRINCE2), na którą składają się: określenie wymagań, projektowanie, budowa, eksploatacja, oraz przyrostowej (AGILE), w której skład wchodzą: planowanie, analiza i określenie wymagań, projektowanie, implementacja, testowanie, ewolucja i wdrożenie. Następnie przedstawił elementy przygotowania inwestycji, czyli: obranie celu (powody podjęcia projektu, opis produktu końcowego, analizowane i przyjęte założenia, sposoby finansowania inwestycji, uwzględnienie celów zrównoważonego rozwoju), przygotowanie planu (określenie kamieni milowych, dobranie zespołu i przypisanie mu ról, przyjęcie najbardziej odpowiedniej formy komunikacji, analiza otoczenia), wykonanie (określenie punktów styku, ograniczeń i ryzyk), kontrola (ustalenie osiągnięcia kamienia milowego, podjęcie decyzji dotyczących następnego etapu) i w końcu poprawki (weryfikacja projektu i jego ewentualna korekta, podjęcie decyzji o jego kontynuowaniu lub zakończeniu).

Po przedstawieniu procesu planowania i przeprowadzania inwestycji prelegent zwrócił uwagę na czynności, o których warto pamiętać zarówno podczas budowy, jak i modernizacji placówek ochrony zdrowia. Wymienił tutaj m.in.: konieczność zapisywania ustaleń, częstego przeglądu projektu, archiwizacji stworzonych dokumentów oraz analizy gotowego projektu i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

Nowoczesne rozwiązania dla szpitali

Wśród prelegentów biorących udział w VIII Kongresie Nowoczesny Pion Techniczny znaleźli się również reprezentanci firm oferujących różnego rodzaju rozwiązania dla rynku medycznego, zarówno projektowe, infrastrukturalne, jak i w zakresie nowoczesnej aparatury diagnostyczno-terapeutycznej czy rehabilitacyjnej oraz wyposażenia przeznaczonego dla obiektów medycznych. Uczestnicy mieli okazję, aby bezpośrednio porozmawiać z reprezentantami firm przy ich stoiskach i tam zapoznać się szczegółowo z proponowanymi przez wystawców rozwiązaniami. W gronie partnerów VIII Kongresu NPT znaleźli się specjaliści z takich firm, jak: ActivTek Medica, Althea, Alvo Medical, Arjo Polska, BBraun, BTL, Edwards, FujiFilm, GEZE, Greenpol, Informer Med, Inmed, Karl Storz, Medfinance, Medicom, Medima, Mindray, MIRO, MMM, Philips, PORR, Shim-med, Thermod, TMS Medical, Warbud, Wolfmed.

Obchody 30-lecia „OPM”

Część naszych Czytelników zapewne już wie, że w tym roku „Ogólnopolski Przegląd Medyczny” obchodzi swoje 30-lecie! Z tej okazji mieliśmy przyjemność uczcić tę okrągłą rocznicę słodkim poczęstunkiem i szampanem razem z uczestnikami Kongresu. Serdecznie dziękujemy za wspólne świętowanie i wszystkie miłe słowa, a już za rok spotykamy się 1-2 czerwca w Poznaniu. Do zobaczenia!

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.