W odpowiedzi na potrzeby współczesnego szpitala - relacja z VIII Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny - Strona 2 z 4 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW odpowiedzi na potrzeby współczesnego szpitala - relacja z VIII Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny - Strona 2 z 4 - dlaszpitali.pl
Reklama

W odpowiedzi na potrzeby współczesnego szpitala – relacja z VIII Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny

Od lewej: Paulina Prencel, Marek Piotrowski
Od lewej: Paulina Prencel, Marek Piotrowski

Zamówienia publiczne w systemie „Zaprojektuj, wybuduj, wyposaż”

Temat zamówień publicznych z perspektywy zarządzającego szpitalem przybliżył Radosław Harasim, reprezentujący Inter Med Consulting oraz portal Dbamofinanse.pl. Prelegent zwrócił uwagę na wybrane artykuły zawarte w Ustawie z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.) obowiązującej od 1 stycznia 2021 r. Omówił art. 17 ust. 1 p.z.p., zgodnie z którym zamawiający udziela zamówienia w sposób zapewniający: najlepszą jakość dostaw, usług oraz robót budowlanych, uzasadnioną charakterem zamówienia, w ramach środków, które zamawiający może przeznaczyć na jego realizację, oraz uzyskanie najlepszych efektów zamówienia, w tym efektów społecznych, środowiskowych oraz gospodarczych.

Następnie skupił się na art. 83 p.z.p., na mocy którego zamawiający publiczny, przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, dokonuje analizy potrzeb i wymagań, uwzględniając rodzaj i wartość zamówienia. Analiza ta obejmuje: badanie możliwości zaspokojenia zidentyfikowanych potrzeb z wykorzystaniem zasobów własnych oraz rozeznanie rynku w aspekcie alternatywnych środków zaspokojenia tych potrzeb lub wskazanie, że jest wyłącznie jedna możliwość wykonania zamówienia.

Prelegent omówił również art. 214 p.z.p., na którego podstawie zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, np. kiedy dostawy mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych lub jeżeli nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia. Zwrócił uwagę również na art. 454 ust. 2 p.z.p., dotyczący istotnej zmiany umowy. Wyjaśnił, kiedy zmiana taka może zostać uznana za istotną oraz w jakich przypadkach dopuszcza się ją bez przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia.

Znaczenie technologii medycznych dla współczesnej ochrony zdrowia

Dariusz Rajczyk, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej oraz prezes Centrum Medycznego „SILESIANA” podczas swojego wystąpienia omówił, w jaki sposób racjonalne wprowadzenie nowoczesnych technologii medycznych otwiera drogę do rozwoju podmiotów leczniczych.

Prelegent zaznaczył, że dostęp lekarzy do nowoczesnych technologii medycznych znacząco wpływa na efekt leczenia, czasem nawet decydując o jego skuteczności, powołując się na przykłady takie jak: druk 3D (tworzenie sztucznych organów, narzędzi chirurgicznych), gogle VR (wspomaganie zabiegów operacyjnych oraz procesu uczenia się) czy drony (transport krwi).

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że automatyzacja pewnych procesów to korzyści ekonomiczne, jakościowe i epidemiologiczne, które bezpośrednio przekładają się na korzyści finansowe dla odbiorców usług. Podając przykład, powołał się na nowoczesną i w pełni zautomatyzowana pralnię w Czeladzi. Następnie poruszył zagadnienie projektowania nowego bloku operacyjnego w kontekście wykorzystania w nim nowych technologii i opartych na nich procedurach medycznych, które wpływają na wzrost bezpieczeństwa oraz pozwalają na wykonywanie większej liczby zabiegów.

Optymalizacja kosztów eksploatacji aparatury medycznej

Robert Wykowski, dyrektor techniczny Szpitala Bielańskiego w Warszawie, podczas swojego wystąpienia przybliżył proces optymalizacji kosztów eksploatacji sprzętu medycznego w szpitalu, dzieląc go na cztery kroki: określenie procedury lub procedur, określenie celów i mierników, szacowanie kosztów oraz zapewnienie niezbędnych narzędzi.

W pierwszym kroku prelegent omówił wszystkie czynności, które wiążą się z zakupem i prawidłową eksploatacją sprzętu medycznego, od oszacowania opłacalności jego zakupu, poprzez odbiór nowego aparatu, a co za tym idzie: jego zarejestrowanie, ustalenie niezbędnych, cyklicznych czynności serwisowych czy przeprowadzenie szkoleń dla personelu, aż po zakończenie jego eksploatacji. Następnie przeszedł do określenia celów oraz mierników, na co składają się m.in.: konieczność wykonywania działań serwisowych, diagnozowanie usterek, przeprowadzanie i dozorowanie wszelkich niezbędnych legalizacji, walidacji i kalibracji czy objęcie nadzorem całej aparatury medycznej będącej na terenie placówki.

Następnie poruszył temat szacowania kosztów, na które składają się: wymagania związane ze świadczeniami, zakup materiałów eksploatacyjnych, rodzaj narzędzi i akcesoriów (jednorazowe czy wielorazowe) oraz koszty związane z kupnem wszelkich niezbędnych odczynników, płynów itp. Na koniec Robert Wykowski przedstawił narzędzia oraz zasoby, które są konieczne do prawidłowej eksploatacji sprzętu. Wymienił tutaj m.in.: uprawnienia oraz doświadczenie personelu, a także potrzebę jego szkoleń, niezbędne zaplecze techniczne, czyli dostosowanie pomieszczeń, zapewnienie narzędzi roboczych itd., a także instalację odpowiedniego oprogramowania do wsparcia Działu Aparatury Medycznej. Na zakończenie prelegent scharakteryzował wszystkie rodzaje umów, które zawierane są podczas zakupu aparatury medycznej w placówkach ochrony zdrowia.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.