REZUM – małoinwazyjna alternatywa dla leczenia chirurgicznego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plREZUM – małoinwazyjna alternatywa dla leczenia chirurgicznego - dlaszpitali.pl
Reklama

REZUM – małoinwazyjna alternatywa dla leczenia chirurgicznego

opm-rezum-maloinwazyjna-alternatywa-operacji
fot. iStock

Endoskopowa metoda leczenia prostaty REZUM jest metodą wyboru pacjentów ze względu na brak ryzyka związanego z interwencją chirurgiczną.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego pojawia się u mężczyzn po skończeniu 45. roku życia na skutek zaburzeń hormonalnych, głównie testosteronu. Szacunki wskazują, że choroba ta dotyka ok. 30% 50-latków, 50% 65-latków i 70% mężczyzn w wieku 80 lat.

Na początku choroby dolegliwości mają formę mało nasilonych ale wraz z upływem czasu, zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie, a niekontrolowanie rozwoju choroby i brak podjęcia leczenia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Jedną z małoinwazyjnych, niechirurgicznych metod leczenia łagodnego przerostu prostaty jest REZUM, wykorzystująca ukierunkowaną, kontrolowaną dawkę pary wodnej, która endoskopowo podawana jest bezpośrednio do prostaty pacjenta, w wyniku czego ulega obkurczeniu. Metoda ta jest już dostępna w krakowskim Szpitalu na Klinach.

Krakowski Szpital na Klinach jako pierwsza placówka medyczna w Polsce południowej wprowadza procedurę małoinwazyjnego leczenia łagodnego przerostu prostaty metodą REZUM. Zabiegi wykonuje dr Marek Zawadzki, który jest jedynym w kraju, certyfikowanym przez firmę Boston Scientific, urologiem specjalizującym się w usuwaniu nadmiaru tkanki prostaty metodą REZUM. Doktor Zawadzki wprowadził do Szpitala na Klinach zabieg HoLEP, jako metodę leczenia łagodnego rozrostu stercza, a dodając do oferty zabieg REZUM zapewnia tym samym dostęp do najnowszych technik dla wszystkich grup mężczyzn z zaburzeniami mikcji w przebiegu łagodnego rozrostu prostaty.

Czym jest łagodny rozrost gruczołu krokowego?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które pojawia się u mężczyzn po 45 roku życia. Zwiększenia masy gruczołu krokowego powoduje ucisk cewki moczowej, co w efekcie prowadzi do wystąpienia objawów takich, jak: częste oddawanie moczu, problemy z rozpoczęciem mikcji, niepełne opróżnienie pęcherza, parcie na pęcherz, czy zwolniony i osłabiony strumień moczu.

Na początku choroby, jaką jest łagodny przerost gruczołu krokowego, dolegliwości mają formę mało nasilonych ale wraz z upływem czasu zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie, a niekontrolowanie rozwoju choroby i brak podjęcia leczenia mogą skutkować poważnymi konsekwencjami takimi jak zatrzymanie moczu, uszkodzenie nerek czy nawracające zakażenia dróg moczowych – mówi dr Marek Zawadzki, urolog z krakowskiego Szpitala na Klinach, specjalizujący się w zabiegach metodą REZUM.

Podstawą diagnozy łagodnego przerostu prostaty jest wizyta urologiczna połączona z badaniem per rectum, które umożliwia lekarzowi ocenę wielkości, symetrii jak i budowy gruczołu krokowego. Dodatkowo celem postawienia diagnozy urolog zleca również wykonanie badania ogólnego moczu, poziomu PSA z krwi, a czasem również USG doodbytniczego czy uroflowmetrii.

System REZUM – na czym polega?

System REZUM to metoda wykorzystująca ukierunkowaną, kontrolowaną dawkę pary wodnej, która endoskopowo podawana jest bezpośrednio do prostaty pacjenta. Zabieg REZUM wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a znieczuleniu podlegają nerwy prowadzące do prostaty oraz cewka moczowa. Urolog korzystając ze specjalnego cystoskopu dokonuje wstrzyknięć pary wodnej do wybranych stref prostaty, z reguły jest ich od 4 do 10. Każde wstrzyknięcie trwa ok. 10 sekund, a całość procedury realizowana jest w przeciągu 15 minut. Na wskutek kondesacji pary wodnej uwalniana jest energia cieplna, która powoduje denaturację błony gruczołu krokowego w wyniku czego prostata ulega obkurczeniu. Zmniejszenie objętości gruczołu krokowego powoduje poprawę otwarcia cewki moczowej, co w konsekwencji przyczynia się do poprawy mikcji u pacjentów cierpiących na łagodny przerost gruczołu krokowego.

Metodę REZUM stosuje się u mężczyzn ze zdiagnozowanym łagodnym przerostem gruczołu krokowego, w szczególności u młodych pacjentów z zaburzeniami oddawania moczu, jako alternatywę do leczenia farmakologicznego, które może wywołać działania niepożądane takie, jak wystąpienie cukrzycy, spadków ciśnienia tętniczego, wytrysku wstecznego czy objawów demencji. Dodatkowym wskazaniem do zabiegu są pacjenci, którzy chcą zlikwidować dolegliwości związane z nieprawidłowa mikcja przy jednoczesnej ochronie i zachowaniu prawidłowego wytrysku nasienia. To również dobra metoda dla pacjentów w starszym wieku z zatrzymaniem moczu -cewnikiem, którzy z uwagi na przebyte choroby takie, jak zawał, udar, jak również choroby współtowarzyszące, np. cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego – wyjaśnia dr Marek Zawadzki.

Jak pokazują doświadczenia z innych krajów, metoda REZUM jest również metodą z wyboru samych pacjentów, którym zależy na szybkim przeprowadzeniu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego, ponieważ nie wiąże się z koniecznością interwencji chirurgicznej, a co za tym idzie, ryzkiem powikłań i pobytem w szpitalu.

Czytaj także: Zastosowanie technik małoinwazyjnych w chirurgii

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.