COVID-19 Host Genetics Initiative: Polscy naukowcy w... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCOVID-19 Host Genetics Initiative: Polscy naukowcy w... - dlaszpitali.pl

Polscy naukowcy w międzynarodowym projekcie COVID-19 Host Genetics Initiative

opm-polscy-naukowcy-w-miedzynarodowym-projekcie-covid

„COVID-19 Host Genetics Initiative” – tak nazywa się pierwsza globalna inicjatywa badawcza, która ma na celu stwierdzenie predyspozycji genetycznych, odpowiadających za podatność na zachorowanie oraz przebieg COVID-19.

Projekt zrzesza największe prestiżowe ośrodki naukowe, w tym m.in. FIMM, Harvard Medical School, University of Cambridge czy University of Oxford, a także cenionefirmy biotechnologiczne oraz biobanki. W światowym gronie czołowych 170 jednostek badawczych z 40 krajów nie zabrakło polskiego akcentu. Największym polskim projektem w ramach programu HGI zajmą się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i firmy IMAGENE.ME, która jest technologicznym partnerem projektu.

Niektóre z czynników ryzyka zachorowania i ciężkiego przebiegu COVID-19, takie jak wiek czy występowanie pewnych chorób współistniejących, są już znane. Jednak do tej pory nie odkryto żadnych konkretnych predyspozycji genetycznych w podatności na zakażenie SARS-CoV-2, ciężkości przebiegu COVID-19 czy skuteczności leczenia. Biorąc pod uwagę znaczenie takich danych, społeczność naukowa z całego świata współpracuje, by osiągnąć wspólny cel.

Międzynarodowy projekt HGI zainicjowany przez Marka Daly’ego, dyrektora FIMM (Institute for Molecular Medicine z Finlandii) oraz Andrea Ganna, kierownika Laboratorium Genetyki Epidemiologicznej w FIMM, ma wnieść duży wkład w światowe zasoby wiedzy na temat genetycznych uwarunkowań COVID-19. Do inicjatywy mogą dołączyć wszystkie instytucje, które prowadzą badania genomiczne w kontekście zapadalności i przebiegu COVID-19 oraz wyrażają chęć współdzielenia uzyskanych wyników badań. W osiągnięciu ambitnego celu pomogą polscy naukowcy z dziedziny genetyki i biotechnologii z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i firmy IMAGENE.ME, która jest technologicznym partnerem projektu. Naukowcy już maja realizują projekt badawczy, na który otrzymali grant ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.