Ochrona przed promieniowaniem w radiologii. Prawo i rzeczywistość - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOchrona przed promieniowaniem w radiologii. Prawo i rzeczywistość - dlaszpitali.pl

Ochrona przed promieniowaniem w radiologii. Prawo i rzeczywistość

OPM_3_22_Ryszard_Kowski_ochrona_W_RADIOLOGII_iStock-1204177559fot. iStock

Podstawowym dokumentem regulującym wszelkie kontakty człowieka z promieniowaniem jonizującym jest Ustawa Prawo atomowe. Jej najnowsza wersja, obowiązująca od 2019 roku, została stworzona na podstawie Dyrektywy Rady Europy 2013/59/EURATOM.

Książki, artykuły, przepisy, instrukcje postępowania i wiele, wiele innych dokumentów traktujących o promieniowaniu jonizującym zapełniłyby całkiem pokaźną bibliotekę z niepoliczalną ilością półek. Ten artykuł będzie ciut, ciut przekorny. Bo też i czasów ciekawych (mam tu na myśli prawo i rzeczywistość ochrony radiologicznej) doczekaliśmy. I będzie dotyczył jedynie tych przepisów, które bezpośrednio oddziałują na stosowanie promieniowania jonizującego w celach medycznych, głównie w zakresie radiologii i radiologii zabiegowej.

Prawo

Na początek hierarchia prawa w Polsce. To bardzo ważne, bo każdy akt niższego rzędu musi być zgodny z aktem rzędu wyższego. Oczywiście to układ uproszczony, wymieniam tylko te dokumenty, które dotyczą promieniowania. Najwyższym aktem prawnym jest ustawa. Ustawę uchwala parlament. Następne w kolejności jest rozporządzenie. Rozporządzenia wydaje Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów lub Minister. To tzw. dokument wykonawczy. Wydaje się to klarowne i proste.

Jednak p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp