11 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek - dlaszpitali.pl

11 marca – Światowy Dzień Nerek

LAM_1_19_czynnik-fgf23-parametr-rokowniczy-w-przewleklej-chorobie-nerek
Fot. iStock

11 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Hasłem tegorocznego ŚDN jest „Żyj komfortowo pomimo choroby nerek”

Szacuje się, że w Polsce z przewlekłą chorobą nerek, definiowaną jako uszkodzenie narządu utrzymujące się dłużej niż trzy miesiące, zmaga się ok. 4,2 mln osób. Problem w tym, że 90 proc. nawet o tym nie wie. Szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe oraz ci, którzy mają przypadki chorób nerek w najbliższej rodzinie. Brak świadomości objawów choroby i konsekwencji z niej wynikających oraz profilaktycznych badań krwi i moczu, które powinny być przeprowadzane raz w roku sprawiają, że w Polsce do ujawnienia przewlekłej choroby nerek z reguły dochodzi zbyt późno. Zwłaszcza teraz w czasie pandemii, kiedy obawy przed wizytą w placówce zdrowia są większe. Efekt jest taki, że do specjalistów trafia coraz więcej osób ze schyłkową niewydolnością nerek. A to oznacza konieczność dializoterapii, a w dalszej perspektywie przeszczepienie narządu.

W Polsce obecnie dializowanych jest ok. 19 tys. pacjentów. Są to osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia i ciężkiego przebiegu COVID-19. Dlatego ważne jest, by zadbać o ich bezpieczeństwo podczas terapii. Drogą do tego jest dializa otrzewnowa przeprowadzana w domu pacjenta jako alternatywna forma leczenia w stosunku do hemodializ. Szczególnie w dobie pandemii powinna być ona terapią pierwszego wyboru rekomendowaną pacjentom ze schyłkową niewydolnością nerek.

Jak informuje prof. dr hab. n. med. Beata Naumnik, konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii, kierownik Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Dializowanych (OSOD) rozpoczęła się ogólnopolska kampania  edukacyjna o Przewlekłej Chorobie Nerek (PChN). Celem tych działań jest budowanie świadomości w społeczeństwie polskim o konieczności wczesnego wykrywania choroby, które pozwala na opóźnienie jej rozwoju. Dostarczyliśmy Pacjentom narzędzi informacyjnych, między innymi podręcznik diety zalecanej w okresie przed leczeniem nerkozastępczym, przeprowadziliśmy szereg audycji oraz programów informacyjnych w mediach i prasie ogólnopolskiej, zorganizowaliśmy profilaktyczne badania laboratoryjne dla 1000 osób w województwie małopolskim. W tym celu powstaje strona internetowa Moje Nerki i media społecznościowe (profil na Facebooku), które ułatwią świadomym i zaangażowanym Pacjentom kontrolowanie PChN. Istnieje też możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy Pacjentami dzięki grupie zamkniętej na Facebooku Kocham Swoje Nerki, która już pomogła bardzo wielu osobom. Do Zespołu Redakcyjnego Moje Nerki, należy większość Konsultantów Wojewódzkich w dziedzinie nefrologii i wiele osób, które zajmują się przeszczepieniami, dietą a przede wszystkim duże grono aktywnych, świadomych Pacjentów. Inicjatywa została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

Wczesne wykrycie choroby i działania mające na celu ochronę nerek przed dalszym ich uszkodzeniem dają też możliwość wyboru terapii nerkozastępczej, gdy nadejdzie już czas jej rozpoczęcia, a tym samym umożliwi Pacjentom kontynuowanie w miarę normalnego życia bez konieczności rezygnacji z pracy czy zadań w rodzinie.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Wcześnie wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.