10 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl10 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek - dlaszpitali.pl
Reklama

10 marca – Światowy Dzień Nerek

opm-dlaszpitali-10-marca-swiatowy-dzien-nerek
fot. iStock

10 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Corocznie w pierwszy czwartek marca organizowane są aktywności edukacyjne w celu podniesienia świadomości społecznej w zakresie chorób nerek. To również dobra okazja, by przypomnieć o konieczności zadbania o pacjentów dializowanych.

Szacuje się, że w Polsce z przewlekłą chorobą nerek, definiowaną jako uszkodzenie narządu utrzymujące się dłużej niż trzy miesiące, zmaga się ok. 4,2 mln osób. Problem w tym, że 90 proc. nawet o tym nie wie. Szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe oraz ci, którzy mają przypadki chorób nerek w najbliższej rodzinie. Brak świadomości objawów choroby i konsekwencji z niej wynikających oraz profilaktycznych badań krwi i moczu, które powinny być przeprowadzane raz w roku sprawiają, że w Polsce do ujawnienia przewlekłej choroby nerek z reguły dochodzi zbyt późno. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii, kiedy obawy przed wizytą w placówce zdrowia są większe. Efekt jest taki, że do specjalistów trafia coraz więcej osób ze schyłkową niewydolnością nerek. A to oznacza konieczność dializoterapii, a w dalszej perspektywie przeszczepienie narządu.

W Polsce obecnie dializowanych jest ok. 19 tys. pacjentów. Są to osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia i ciężkiego przebiegu COVID-19. Dlatego ważne jest, by zadbać o ich bezpieczeństwo podczas terapii. Drogą do tego jest dializa otrzewnowa przeprowadzana w domu pacjenta jako alternatywna forma leczenia w stosunku do hemodializ. Szczególnie w dobie pandemii powinna być ona terapią pierwszego wyboru rekomendowaną pacjentom ze schyłkową niewydolnością nerek.

Wczesne wykrycie choroby i działania mające na celu ochronę nerek przed dalszym ich uszkodzeniem dają też możliwość wyboru terapii nerkozastępczej, gdy nadejdzie już czas jej rozpoczęcia, a tym samym umożliwi Pacjentom kontynuowanie w miarę normalnego życia bez konieczności rezygnacji z pracy czy zadań w rodzinie.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj też: Nieinwazyjne wsparcie diagnostyki chorób gastrologicznych

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.