Zapobieganie zakażeniom – podstawowe zasady i potrzebny sprzęt - dlaszpitali.pl
art. sponsorowany

Zapobieganie zakażeniom – podstawowe zasady i potrzebny sprzęt

opm-dlaszpitali-brudownik
Arjo Ninjo, fot. mat. promocyjne

Brudownik jest niezbędny w każdym domu seniora i w każdym szpitalu. Zmniejszenie ryzyka zakażenia może oznaczać znaczne oszczędności dla każdej placówki opieki zdrowotnej.

Projektowanie brudownika

Specjaliści z Arjo określili cztery filary projektu efektywnie działającego brudownika, które usprawniają kontrolę zakażeń:

 1. Strefa produktów zabrudzonych
  Jest to strefa zarezerwowana na produkty zabrudzone, które są trzymane oddzielnie od rzeczy czystych, i służy za miejsce zbiórki produktów zabrudzonych. Może się tu znajdować stół ze stali nierdzewnej.
 2. Umywalka
  W brudowniku najważniejsza jest dobrze usytuowana umywalka do mycia rąk czystych i zdezynfekowanych przedmiotów nigdy nie wolno dotykać brudnymi rękoma.  Umywalka powinna być łatwo dostępna, znajdować się w pobliżu wejścia i być wyposażona w jeden kran mieszający wodę ciepłą i zimną , obsługiwany ręką lub łokciem oraz w akcesoria, takie jak dozowniki mydła w płynie, ręczniki jednorazowe i pojemniki na makulaturę.
 3. Myjniadezynfektor 
  Zanieczyszczone pojemniki, takie jak baseny i ich pokrywki, pojemniki na mocz i wiadra toaletowe są umieszczane w myjni-dezynfektorze, która opróżnia, myje i dezynfekuje pojemniki bez konieczności dalszego czyszczenia. Podstawową zasadą higieny jest to, że wszystkie przedmioty, które miały kontakt z płynami ustrojowymi lub wydzielinami organizmu, muszą być jak najszybciej oczyszczone i zdezynfekowane oraz przeniesione do miejsca przechowywania czystych pojemników. W Arjo dostępne są trzy modele dezynfektorów: wolnostojące, naścienne (umożliwiają wymycie podłogi pod spodem) oraz montowane pod stołem, które oferują dodatkową przestrzeń roboczą.
 4. Strefa czysta
  Zdezynfekowane przedmioty, które nie są przeznaczone do natychmiastowego użycia, należy przechowywać z dala od zabrudzonych powierzchni lub przedmiotów. Szafy i stojaki stanowią dobre miejsce ich przechowywania, a szafka zamontowana nad myjnią-dezynfektorem jest jedną z opcji oszczędzających powierzchnię użytkową. W brudowniku powinna się znajdować zamykana na klucz szafka lub szafa do przechowywania chemikaliów lub środków dezynfekcyjnych oraz torby na brudną pościel i odpady.  Ponadto, jeśli używane są baseny ze stali nierdzewnej, dobrym rozwiązaniem jest podgrzewana szafka.

Czystych przedmiotów można dotykać tylko czystymi rękami.

 • Mikroorganizmy, które mogą być całkowicie nieszkodliwe dla ludzi zdrowych, w szpitalach i zakładach opieki długoterminowej mogą powodować poważne infekcje, w szczególności u osób o obniżonej odporności.
 • Bakterie, wirusy i grzyby występują wszędzie i mogą być przenoszone z jednej osoby na drugą poprzez przedmioty, które nie są odpowiednio czyszczone lub przechowywane.
 • Dobrze zaplanowany brudownik jest kluczem do zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń.
 • Czystych i zdezynfekowanych przedmiotów nigdy nie wolno dotykać brudnymi rękoma.
 • Dotykanie wyczyszczonych przedmiotów brudnymi rękoma powoduje zanieczyszczenie i zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.
 • Dlatego ręce muszą być zawsze dezynfekowane przed dotknięciem wyczyszczonych i zdezynfekowanych przedmiotów.

Czyste ręce na czystych przedmiotach to dominująca zasada dla wszystkich procedur wykonywanych w brudowniku

Aby dezynfekcja w ośrodku była skuteczna należy stosować sprawdzony sprzęt i urządzenia, które spełniają surowe normy. Niezależne badania wykazały, że myjnie-dezynfektory Arjo usuwają 99,99% przetrwalników bakterii Clostridioides difficile1 . Pozostałe, wybrane cechy myjni-dezynfektorów Arjo, to drzwi wyposażone w czujnik podczerwieni, więc otwierają się one automatycznie po ruchu ręki. Można je również obsługiwać opcjonalnym pedałem nożnym bez potrzeby dotykania drzwiczek. Myjnie posiadają wbudowany wentylator, który szybko suszy pojemniki i studzi je powietrzem oczyszczonym filtrem HEPA (H13). Specjalny uchwyt pozwala dokładnie umyć nawet baseny z tzw. „kaczym dziobem”. Faza dezynfekcji może być kontrolowana czasowo, przez temperaturę lub przez wybraną wartość A₀, podczas gdy funkcja dezynfekcji systemu rur (PSD) dezynfekuje całą instalację rur i dysz na koniec każdego cyklu.

Zapraszamy do kontaktu z działem sprzedaży Arjo, aby dowiedzieć się więcej o myjniach-dezynfektorach: www arjo.pl

Przypisy:

1. Walder M, Nilsson B. Validation of Clostridium difficile spore elimination in Arjo flusher disinfectors: Tornado/FD18-series, Ninjo/FD16-series & Typhoon SP6000. Department of Medical Microbiology, Faculty of Medicine, Lund University. 2018, Data on file: 100078423 – Ninjo, 100078426 – Tornado, 100074176 – Typhoon

Arjo.Flushers.press article.Min.PL.PL jpg.01

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2021

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2021

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2021 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2021 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.