Zabiegi osseointegracji w krakowskim Szpitalu na Klinach - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZabiegi osseointegracji w krakowskim Szpitalu na Klinach - dlaszpitali.pl
Reklama

Zabiegi osseointegracji w krakowskim Szpitalu na Klinach

opm-dlaszpitali-zabiegi-osseointegracji-w-krakowskim-szpitalu-na-klinach
fot. mat. prasowe

Szpital na Klinach jako jedyny w Polsce i jeden z 8 ośrodków na świecie wykonuje zabiegi osseointegracji. Na normalne, codzienne funkcjonowanie bez uciążliwej protezy lejowej mogą liczyć pacjenci będący po amputacji kończyn. Osseointegracja to nowoczesna metoda operacyjna pozwalająca na  trwałe zakotwiczenie protezy w układzie kostnym człowieka.

Czym jest osseointegracja?

Ossteointegracja to termin naukowy określający wrastanie kości do implantu.  Implant jest trwale, chirurgicznie zintegrowany z kością, która następnie wrasta w implant. Proteza zewnętrzna mocowana jest do metalowego przedłużenia (łącznika) implantu. Ossteointegracja jest z powodzeniem stosowana w ortopedii u pacjentów będących po amputacji kończyn górnych i dolnych, które są następstwem wad wrodzonych, chorób np. miażdżycy, ale również wypadków komunikacyjnych jak i tych zdarzających się w pracy, np. porażenia prądem czy zmiażdżenia. Zabiegi w szczególności rekomenduje się osobom aktywnym oraz tym, które chcą wrócić do pracy związanej z wykonywaniem aktywności fizycznej.

Zalety osseointegracji w liczbach

Według wyników nowych badań opublikowanych w 2021r. w JBJS Open Access przez naukowców z Hospital for Special Surgery (HSS) w Nowym Jorku, osoby po amputacji nogi, które otrzymują protezy zakotwiczone w kości, zgłaszają wysoki poziom zadowolenia w porównaniu z osobami, które otrzymują konwencjonalne protezy lejowe. Jak zauważa dr Horst Aschoff – jeden z nielicznych na świecie specjalistów, który zajmuje się tematem osseointegracji od ponad 15 lat – Dzięki bezpośredniemu, szkieletowemu połączeniu protezy do kończyny, osoby po amputacji zgłaszają dużą poprawę funkcjonalności, komfortu, równowagi, propriocepcji, a nawet emocjonalnego połączenia z kończyną.

Do badania posłużono się Kwestionariuszem dla Osób z Amputacją, a naukowcy zgromadzili również dane na temat szeregu wskaźników jakości życia, w tym aktywności funkcjonalnej zgłaszanej przez pacjentów, zdrowia psychicznego, bólu i obrazu samego siebie, a także zdarzeń niepożądanych, takich jak poważne infekcje, złamania w miejscu implantu i inne powikłania. Naukowcy ustalili, że wyniki uległy znacznej poprawie w całym okresie badania. Mobilność protetyczna wzrosła z 49,7 do 81,4, a problemy protetyczne spadły z 46,4 do 9,1. Pacjenci doświadczyli również znacznej poprawy funkcjonowania implantów, mierzonej w 2- i 6-minutowych testach marszu. Wiązanie implantu z kością było tak silne, że pacjenci byli w stanie szybko wrócić do aktywności fizycznej, w tym do energicznych, obciążających ćwiczeń, takich jak bieganie w ciągu sześciu miesięcy do jednego roku po zabiegu. Jak podkreśla dr Horst Aschoff Wzrost wyników potwierdzonych w badaniu naukowym z pewnością potwierdza korzyści płynące z osseointegracji, ale niekoniecznie oddaje to, co faktycznie na co dzień widzimy w szpitalu. Uśmiechy na twarzach ludzi, wyrazy wdzięczności za to, jak bardzo zmieniło się ich życie to są faktyczne dowody pacjentów, którym dzięki zabiegom osseointegracji udało się poprawić jakość życia a nawet całkowicie je odmienić.

Czytaj więcej: Transport pacjenta w obszarze szpitala – dobór odpowiedniego wózka

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.