Wielkopolskie Centrum Onkologii zyska dwa urządzenia do radioterapii dlaszpitali.plWielkopolskie Centrum Onkologii zyska dwa urządzenia do radioterapii
Reklama

Dwa nowoczesne urządzenia do radioterapii powstaną w Wielkopolskim Centrum Onkologii

opm-dlaszpitali-dwa-nowoczesne-urzadzenia-do-radioterapii-powstana-w-wielkopolskim-centrum-onkologicznym
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Dwa nowoczesne projekty radioterapii będą realizowane w marszałkowskim Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Na ten cel Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał ponad 11 mln zł środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Wielkopolska jest dotknięta dużą liczbą chorób nowotworowych, dlatego im więcej będziemy inwestować w walkę z rakiem, tym skuteczniej pomożemy naszym mieszkańcom podkreśla Marszałek Marek Woźniak.  

Wielkopolskie Centrum Onkologii połączyło siły z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w celu stworzenia nowego akceleratora, dedykowanego radioterapii śródoperacyjnej (IOERT) oraz typu FLASH. 

Rezultatem wspólnego projekt jest w pełni mobilny akcelerator o szerokim zakresie ruchów i energii, odpowiedniej dokładności oraz powtarzalności podawania dawki. Z kolei stanowisko generujące wiązkę elektronów o ultrawysokiej mocy dawki (FLASH RT) polega na dostarczeniu dawki promieniowania w bardzo krótkim czasie tj. poniżej sekundy.

Oba te urządzenia są dedykowane grupie chorych, u których jest usuwany guz nowotworowy w czasie zabiegu operacyjnego, a pacjent spełnia przesłanki do tego, żeby można było radioterapię zastosować bezpośrednio podczas zabiegutłumaczy prof. Julian Malicki, dyrektor WCO. Dodaje też, że w przypadku radioterapii typu FLASH, poznański szpital dołączy do elitarnego grona kilku szpitali na świecie, które stosują tę pionierską metodę. – Jej zastosowanie znacząco chroni tkanki zdrowepodkreśla Julian Malicki.

Wprowadzenie obu projektów w życiu i zbudowanie akceleratora jest możliwe dzięki środkom finansowym przyznanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.  To 11 mln zł pochodzących z unijnej puli  w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Czytaj też: Śląski szpital jako pierwszy w Polsce dysponuje dwoma robotami chirurgicznymi

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.