Warszawskie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych już otwarte - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWarszawskie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych już otwarte - dlaszpitali.pl

Warszawskie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych już otwarte

opm-dlaszpitali-centrum-wsparcia-badan-klinicznych-otwarto-w-warszawie

W Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie–Aninie otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ma ono służyć nie tylko badaniom, ale także umożliwić szerszą współpracę z forum międzynarodowym – powiedział były minister zdrowia, dyrektor instytutu Łukasz Szumowski.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych otwarto podczas konferencji naukowej „Horyzont bliżej Ciebie”. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in. prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, prof. dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii Łukasz Szumowski i dyrektor finansowy ECRIN Alicja Szofer-Araya. Od sierpnia 2019 r. Narodowy Instytut Kardiologii jest partnerem naukowym międzynarodowej, międzyrządowej organizacji ECRIN (ang. European Clinical Research Infrastructure Network).

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych to obiekt, który służy nie tylko badaniom, ale pozwala na szerszą współpracę z forum międzynarodowym m.in. z ECRIN, czyli organizacją, która wspomaga nas i inne jednostki w kontaktach międzynarodowych w organizowaniu badań powiedział Szumowski.

Podkreślił, że chciałby, aby „te badania, które będą się toczyły w Instytucie Kardiologii były jak najbardziej umiędzynarodowione, żeby prowadzić badania z ośrodkami z zagranicy z różnych krajów”.

Zaczynamy dopiero, jesteśmy obserwatorem, ale mam nadzieję, że będziemy członkiem ECRIN-upodkreślił. W jego ocenie nie można brać udziału w badaniach międzynarodowych bez infrastruktury.

Myślę, że instytut jest wyjątkowy, mamy naprawdę dobrą infrastrukturę, mamy teraz Centrum Wsparcia Badań Klinicznych jako jednostkę, która zawiaduje całym procesem. Jestem przekonany, że infrastruktura instytutu jest dostosowana do najlepszych standardów, do wymogów badań naukowych i klinicznych na najwyższym poziomiestwierdził i dodał, że „instytut od lat był szpitalem i jednostką naukową prowadzącą pacjentów z rzadkimi zespołami chorobowymi”.

Czytaj też: Eksperci: innowacyjne terapie lekowe to koło zamachowe systemu ochrony zdrowia